Przejdź do treści

Statyw laboratoryjny i jego znaczenie przy pracy w laboratorium

badania

Spis treści

Praca w laboratorium zarówno medycznym, jak i badawczym powszechnie kojarzona jest z zajęciem wymagającym olbrzymiej wiedzy i doświadczenia. I choć tak jest w rzeczywistości, nie można zapominać również o profesjonalnym wyposażeniu, bez którego niemożliwe jest np. zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Do tego grona należy statyw laboratoryjny. Dlaczego?

Co istotne, statywy laboratoryjne nie są jednolite. Do ich produkcji wykorzystywane są zróżnicowane materiały, jak stal nierdzewna czy tworzywa sztuczne – przystosowane do pracy z chemikaliami. Dzięki temu bez najmniejszych problemów znajdziemy produkty spełniające wymagania każdego laboratorium. Zanim jednak przejdziemy do ich kupna, warto poznać najlepsze rodzaje statywów oraz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru.

Statyw podstawowym wyposażeniem laboranta

Co naturalne i całkowicie zrozumiałe, praca w każdym pojedynczym laboratorium przebiega w inny sposób, w zależności od wyspecjalizowania danej placówki. Część wykonywanych doświadczeń laboratoryjnych może dotyczyć stosunkowo nieskomplikowanego działania, z kolei inne skupiają się na potencjalnie niebezpiecznych substancjach, przy których należy zachować konkretne procedury.

Dlatego też niezbędne jest profesjonalne wyposażenie jak statyw laboratoryjny. Gwarantując stabilne i bezpieczne przechowywanie np. kolb i probówek, pozwala w pełni skupić się na wykonywanej pracy.

Statyw laboratoryjny – rodzaje

Statywy laboratoryjne różnią się między sobą również pod względem średnicy otworów, liczby miejsc na naczynia, ogólnymi wymiarami. Ponadto wyszczególnia się odmienne ich typy. To między innymi statywy ramowe, uniwersalne, trójnożne, magnetyczne czy ze specjalnymi uchwytami na probówki.

Co ciekawe, wybierając renomowanego producenta statywów, możemy rozbudować je o jakościowe akcesoria ułatwiające pracę. Mogą to być np. łączniki krzyżowe i zaciski dwustronne.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Podczas poszukiwań statywów laboratoryjnych warto zwrócić uwagę na ich producenta. Powinien to być wysoce doświadczony specjalista, który doskonale zdaje sobie sprawę z zapotrzebowania osób pracujących w laboratorium.

Co za tym idzie, każdy nabyty produkt będzie cechował się solidnością wykonania, odpornością na uszkodzenia oraz zróżnicowane warunki pracy. Mając dodatkową możliwość personalizacji zakupionego zestawu, otrzymamy pewność, że trafiliśmy we właściwe miejsce.

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Wyróżnione artykuły

Wulkan Erebus

Topnienie lodu na Antarktydzie może wywołać erupcje ukrytych wulkanów

Szybkie błyski radiowe (FRB – z ang. Fast Radio Bursts)

Astronomowie prześledzili sygnał FRB aż do jego źródła

Tryskawiec sprężysty ballochoria

Tryskawiec sprężysty – roślina, która strzela swoimi nasionami jak z armaty

Popularne artykuły