Naukowcy z Johns Hopkins University ustalili, że średni czas inkubacji koronawirusa SARS-CoV-2, który powoduje chorobę układu oddechowego COVID-19, wynosi 5,1 dnia. W niewielkiej części analizowanych przypadków czas ten wydłużył się do 12 dni. Badacze zaznaczyli, że 14-dniowa kwarantanna powinna wystarczyć, by poradzić sobie z rozprzestrzenianiem się choroby.
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health wykazały, że chociaż okres inkubacji był zróżnicowany, to w większości przypadków od zarażenia COVID-19 do wystąpienia pierwszych objawów minęło średnio 5,1 dnia. W niewielkiej części przypadków czas ten wydłużył się do 12 dni. Oznacza to, że 14-dniowy okres kwarantanny stosowany właściwie na całym świecie powinien spełnić swoje zadanie.
14-dniowa kwarantanna nie wyłapie wszystkich zarażonych
– Na podstawie naszej analizy publicznie dostępnych danych, obecne zalecenie 14 dni na aktywne monitorowanie lub kwarantannę jest uzasadnione, chociaż niektóre przypadki mogą zostać pominięte w dłuższej perspektywie – powiedział Justin Lessler z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, jeden z autorów raportu, który ukazał się na łamach pisma „Annals of Internal Medicine”.
Analiza sugeruje, że u 97,5 procent przypadków, objawy choroby pojawiały się w ciągu 11,5 dnia od ekspozycji na wirusa SARS-CoV-2. Na tej podstawie naukowcy oszacowali, że na każde 10 tysięcy osób poddanych kwarantannie przez 14 dni tylko u 101 wystąpią objawy już po jej zakończeniu. Badania nie ujawniły zakresu, w jakim ludzie mogą przenosić chorobę w okresie bezobjawowym.
W ramach badań naukowcy przeanalizowali 181 przypadków z Chin i innych krajów, w których dało się ustalić prawdopodobne daty ekspozycji na wirusa oraz wystąpienia objawów. Większość tych przypadków to osoby, które podróżowały do lub z Wuhan, miasta, którym wybuchła epidemia, lub kontaktowały się z osobami przybywającymi w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan.
Amerykańska CDC (Centers for Disease Control and Prevention – Centra Kontroli i Prewencji Chorób) i wiele innych organów rządowych związanych ze zdrowiem publicznym na całym świecie, od początku groźby wybuchu epidemii zalecało stosowanie 14-dniowej kwarantanny dla osób, które były narażone na kontakt z osobami zarażonymi.
Okres inkubacji koronawirusów
Dokładne oszacowanie okresu inkubacji choroby dla nowego wirusa ułatwia epidemiologom ocenę prawdopodobnej dynamiki rozprzestrzeniania się choroby i umożliwia instytucjom zdrowia publicznego opracowanie skutecznej kwarantanny i innych środków kontroli. Kwarantanny zwykle spowalniają i mogą ostatecznie zatrzymać rozprzestrzenianie się infekcji, nawet jeśli istnieją pewne nietypowe przypadki z okresami inkubacji przekraczającymi okres kwarantanny.
Nowe szacunki dla okresu inkubacji wirusa są podobne do poprzednich oszacować z najwcześniejszych badań nad koronawirusem, które były oparte na bardzo małej liczbie przypadków. Okres inkubacji koronawirusa SARS-CoV-2 jest podobny do koronawirusa SARS-CoV, którego epidemia miała miejsce w południowych Chinach oraz Hongkongu w 2002–2004. W przypadku koronawirusa MERS-CoV, który spowodował setki przypadków na Bliskim Wschodzie, przy stosunkowo wysokiej śmiertelności, szacowany średni okres inkubacji wynosi 5-7 dni. Inne, nie tak zjadliwe koronawirusy, które atakują człowieka, mają średni okres inkubacji około trzech dni.
Wybuch epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 miał miejsce w grudniu ubiegłego roku w Wuhan, 11-milionowym mieście w środkowych Chinach. Choroba szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Do tej pory oficjalnie potwierdzono 95 333 przypadki na całym świecie. Z powodu wywoływanej przez koronawirusa choroby COVID-19 zmarło 3282 osoby.
Źródło: Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health, fot. NIAID-RML