Przejdź do treści

Sonda Rosetta na kursie kolizyjnym z kometą 67P/Czuriumow-Gierasimienko

Spis treści

To ostatnie chwile sondy Rosetta. Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) weszła w decydującą fazę. Sonda, po 12 latach misji, uderzy w kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Naukowcy przyznają, że może to być jeden z najciekawszych momentów całej misji.

Naukowcy z ESA potwierdzili, że sonda Rosetta weszła na kurs kolizyjny z kometą 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Uderzenia ma nastąpić około 12:40 czasu polskiego. Podczas kolizji badacze chcą zebrać dodatkowe informacje o komecie, choć, jak przyznał Matt Taylor – jeden z naukowców przy misji Rosetta, chcą zakończyć misję w efektowny sposób.

Decyzja o uderzeniu sondy o powierzchnie komety jest spowodowana tym, że 67P/Czuriumow-Gierasimienko oddala się obecnie od słońca i sonda zasilana bateriami słonecznymi nie uzyskiwałaby dostatecznej ilości energii, by dalej funkcjonować.

Samobójcza misja Rosetty ma dostarczyć naukowcom dane o strukturze oraz innych właściwościach komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Astronomowie w ten sposób chcą poznać szczegóły procesu tworzenia się komet oraz proces emisji płynów i gazów, który ma miejsce podczas ogrzewania się obiektu.

Misja Rosetta rozpoczęła się w 2004 roku. Realizowana jest w ramach programu badań kosmicznych Horizon 2000 prowadzonych przez ESA od 1984 roku. Jej celem było przeprowadzenie badań, które pomogą zrozumieć tajemnice Układu Słonecznego.

Koszt misji, w tym budowa sondy, lądownika, narzędzi badawczych, koszty startu i koszty operacyjne wyniosły około 1,4 miliarda euro. Przez 12 lat sonda przebyła sześć miliardów kilometrów zbierając przy tym ogromne ilości danych o kometach oraz innych obiektach w przestrzeni kosmicznej.

 

Źródło: ESA, PAP, IAR, fot. ESA

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Droga Mleczna

Obserwatorium Gaia kończy swoją misję

Euclid Wszechświat Kosmos ESA

Ukazała się pierwsza część mapy Wszechświata wykonana przez teleskop Euclid

Sonda BepiColombo zbadała pole magnetyczne Merkurego

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły