Podstawowe źródło wiedzy o języku — tak w skrócie opisać można słowniki. Jednymi z najpopularniejszych są te od wydawnictwa PWN. Znajdziemy je w bibliotece, często w prywatnych zasobach, a od niedawna również w Internecie. Szczególnie ważne są te językowe. Dlaczego dokładnie? Jakie są rodzaje słowników? Do kogo są kierowane? O tym poniżej. Zachęcamy do lektury!
Czym jest słownik?
Aby dokładnie zrozumieć, kiedy i w jakim celu wykorzystywane są słowniki, najpierw należy uświadomić sobie, jakie znaczenie tak naprawdę kryje się pod tym wyrazem. Czym więc są słowniki? Najprościej mówiąc, są to wydawnictwa, które opisują zasób słowny danego języka lub stanowią porównanie różnych języków. Ich tworzeniem zajmuje się dyscyplina określana mianem leksykografii, a osoba, która tworzy słowniki, to leksykograf.
Każdy słownik opracowywany jest według ściśle określonych zasad. Struktura wydawnictwa opiera się przede wszystkim na porządku alfabetycznym (rzadziej może być to również tematyczny lub gniazdowy), a całość dzieli się na poszczególne artykuły hasłowe. Te ostatnie mogą mieć różną formę, zależnie od typu słownika, po jaki sięgniemy.
Rodzaje słowników
Głównym zadaniem każdego słownika jest zebranie dość szczegółowych informacji nt. danej dzieciny wiedzy. To zaś sprawia, że można wyróżnić wśród nich kilka grup, zależnie od obranego kryterium. Najczęściej pojawia się podział na słowniki językowe i specjalistyczne.
Do językowych zalicza się m.in. słowniki:
- języka, np. polskiego;
- dwujęzyczne, np. polsko-angielski;
- ortograficzne;
- frazeologiczne;
- wyrazów obcych;
- wyrazów bliskoznacznych;
- encyklopedyczne.
Wśród specjalistycznych wyróżnia się m.in. słowniki:
- naukowe, np. matematyki;
- przyrodnicze, np. odnoszące się do flory i fauny;
- techniczne.
To tylko niektóre rodzaje słowników, jakie można odnaleźć w księgarniach. Za najważniejsze jednak można uznać słowniki języka. Dlaczego?
Słowniki języka polskiego PWN — podstawa, którą należy znać!
Nauka języka zaczyna się od poznawania słów i ich znaczenia. Bez tego nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w danym społeczeństwie — komunikować się, rozwijać naukowo czy pracować. Woluminy, takie jak na przykład słowniki języka polskiego, dostarczają wiedzy z zakresu znaczenia poszczególnych słów poprzez ich opisowe wyjaśnienie. Dzięki temu każda osoba poznająca nowy leksem może w prosty sposób sprawdzić, co on dokładnie oznacza, kiedy i w jakich formach należy do używać.
Jest to możliwe głównie dzięki bogatej zawartości słowników języka. Znajdziemy w poszczególnych opisach słów elementy etymologii, fleksji, ortografii, a także przykłady użycia. Tak szeroki zakres ujęty w jednym miejscu jest znacznym ułatwieniem w czasie nauki i pozwala na lepsze zrozumienie języka, którym się posługujemy. A gdy osiągniemy tę zdolność, każdy kolejny słownik języka pomoże w jej szlifowaniu i podnoszeniu swoich kwalifikacji. Zaczynając od wolumenów ortograficznych i wyrazów bliskoznacznych dla dzieci i młodzieży, a kończąc na specjalistycznych słownikach dla dorosłych.
Aby jednak dany wolumen wykazywał opisane wyżej wartości, musi być wykonany przez doświadczonego leksykografa. Najlepsze, a tym samym i najpopularniejsze są słowniki PWN: https://ksiegarnia.pwn.pl/slowniki-PWN.
Słownik języka polskiego PWN: ogrom wiedzy w przejrzystej formie
PWN, czyli Państwowe Wydawnictwo Naukowe, to polskie wydawnictwo, które istnieje od 1951 roku. Początkowo było przedsiębiorstwem państwowym, jednak w 1991 roku zostało sprywatyzowane. Działalność wydawnicza PWN wciąż jednak skupia wokół siebie najlepszych specjalistów językowych, dzięki czemu każdy słownik PWN to zbiór o dużej wartości retorycznej.
Kto z nas bowiem nie miał choć raz w ręku Słownika Języka Polskiego PWN autorstwa Lidii Drabik, Aleksandry Kubiak-Sokół i Elżbiety Sobol czy Wielkiego Słownika Ortograficznego Edwarda Polańskiego? Każde z nich to niezbędnik w każdej polskiej biblioteczce. Nie są to jednak jedyne woluminy proponowane przez PWN.
Słowniki PWN to różnorodne wydania znanych i cenionych specjalistów, m.in. takich jak: Mirosław Bańko, Jerzy Bralczyk, Lidia Drabik czy Janina Wójtowicz. Sięgając po nie, możesz mieć więc pewność, że będą one pozycjami profesjonalnymi, a co najważniejsze — dostarczającymi sprawdzonej, prawdziwej wiedzy.
Dla kogo słowniki języka polskiego PWN?
Słowniki języka polskiego PWN to pozycje skierowane zarówno do osób posługujących się językiem polskim na co dzień, jak i do tych dopiero się uczących. Są także nieocenioną wartością w pracy każdej osoby profesjonalnie zajmującej się językiem, m.in. nauczycieli, studentów i profesorów polonistyki czy copywriterów.
Wydawnictwo dba o systematyczną aktualizację słowników, wciąż wypuszczając do sprzedaży coraz nowsze, zawierające nowe słownictwo, jakie pojawia się w języku. Dzięki temu każdy uczący się języka czy pracujący z nim może mieć pewność, że sięgając po słowniki PWN, sięga po najwyższą jakość.
Nie posiadasz jeszcze słownika języka polskiego w swoich domowych zasobach? Sięgnij po jeden od wydawnictwa PWN, a szybko przekonasz się, jak bardzo są wartościowe!
Źródło: artykuł partnera