Skórka pomarańczy chroni owoc, ale może też chronić nasze serca. Naukowcy ustalili, że wyciąg ze skórek pomarańczy może znacząco obniżyć ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Nowe badania pokazują, że ten powszechny produkt uboczny przetwórstwa pomarańczy może mieć prozdrowotne zastosowanie.
Skórki z pomarańczy mogą znaleźć zaskakujące zastosowanie, gdybyśmy tylko przestali je wyrzucać. Zespół naukowców z Uniwersytetu Florydy oraz z Departamentu Rolnictwa USA odkrył w skórkach pomarańczy bioaktywny związek (z j. ang. feruloylputrescine – FP), który może korzystnie wpływać na zdrowie serca. Związek ten wzbudził duże zainteresowanie w ostatnich latach ze względu na swój potencjał antyoksydacyjny i przeciwzapalny, ale eksperci wciąż nie wiedzą o nim zbyt wiele. – Nowe odkrycie podkreśla wcześniej nierozpoznany potencjał tego związku w zmniejszaniu ryzyka chorób układu krążenia — mówi Yu Wang z Uniwersytetu Florydy.
Rezultaty oraz opis badań ukazał się na łamach pisma „Journal of Agricultural and Food Chemistry” (DOI: 10.1021/acs.jafc.3c09005).
Skórka pomarańczy
Pomarańcze są jednymi z najpopularniejszych owoców na świecie. Spożywamy je przede wszystkim ze względu na sok. Gorzką skórkę zazwyczaj się wyrzuca. W ten sposób każdego roku marnuje się około 32 miliony ton skórek pomarańczy, mimo że są one całkowicie jadalne. Na Florydzie około połowa skórek pomarańczy jest podawana bydłu. Odpadki po przetwórstwie pomarańczy są podawane także kurczakom.
Skórka pomarańczy zawiera imponujące stężenie witamin, przeciwutleniaczy i limonenu – substancji chemicznej, która może mieć właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Zawiera także wspomniany FP. Wydaje się, że związek ten powstrzymuje niektóre specyficzne bakterie w jelitach przed uwolnieniem produktu ubocznego rozkładania pokarmu zwanego trimetyloaminą (TMA).
TMA jest wytwarzana przez bakterie jelitowe, które biorą udział w trawieniu mięsa. Bakterie jelitowe produkują ją także, gdy zajadamy się produktami wysokotłuszczowymi czy niskobiałkowymi. Kiedy ten związek dostaje się do krwiobiegu, trafia do wątroby i jest metabolizowany do tlenku trimetyloaminy (TMAO).
TMAO z kolei jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem gromadzenia się blaszek miażdżycowych, rozwoju chorób serca, udaru, otyłości i cukrzycy typu 2. FP w skórkach pomarańczy może pomóc przeciwdziałać temu ryzyku.
Testy na myszach
Naukowcy z Florydy sprawdzili działanie wyciągu ze skórek pomarańczy w eksperymentach na myszach. Gryzonie były karmione przez sześć tygodni odżywczym ekstraktem ze skórek pomarańczy, bogatym w FP. Późniejsze analizy krwi wykazały znaczącą redukcję biomarkerów związanych ze stanem zapalnym i chorobami sercowo-naczyniowymi. Ich poziom TMA i TMAO został obniżony.
Redukcja niekorzystnych biomarkerów była widoczna także u myszy, które były na diecie wysokotłuszczowej, ale podawano im także dzienną dawką FP. Do tego te gryzonie przytyły mniej niż grupa kontrolna. Ale nie jest jasne, czy te same korzyści uda się zaobserwować u ludzi.
Co prawda, skórki pomarańczy nie są produktem, który można łatwo włączyć do diety. Ale jeśli naukowcom uda się z nich stworzyć smaczną przekąskę, może ona stać się popularnym, poprawiającym zdrowie produktem.
– Nasze odkrycia sugerują, że skórki pomarańczy, często wyrzucane jako odpady przemysłowe, można ponownie wykorzystać do produkcji cennych składników prozdrowotnych, takich jak suplementy diety lub składniki żywności. Badania te otwierają drogę do opracowywania żywności funkcjonalnej wzbogaconej o te związki bioaktywne, zapewniając nowe strategie terapeutyczne dla zdrowia serca — powiedział Wang.
Źródło: University of Florida, Science Alert, fot. Pixabay/ Esudroff