Wszyscy dorośli, którzy padli ze zmęczenia podczas zabawy z dziećmi zadawali sobie to pytanie. Skąd u nich takie niespożyte siły? Naukowcy znaleźli odpowiedź: dzieci mają wyższy poziom energii od profesjonalnych sportowców.
W badaniach, których rezultaty ukazały się w piśmie „Frontiers in Physiology” porównano produkcje energii i wskaźniki jej odzysku po wysiłku u młodych chłopców, nietrenujących dorosłych i profesjonalnych sportowców trenujących dyscypliny wytrzymałościowe.
– Nasze badania pokazały, że u dzieci jest bardziej efektywnie wykorzystywany metabolizm tlenowy. To dlatego są mniej zmęczone podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych – powiedział Sebastien Ratel z Universite Clermont Auvergne we Francji, który kierował badaniami.
Już wcześniejsze badania wykazały, że dzieci nie męczą się tak szybko, jak nietrenujący na co dzień dorośli podczas ćwiczeń fizycznych. Zasugerowano wtedy, że mają profil energetyczny porównywalny ze sportowcami wytrzymałościowymi, ale aż do teraz nie było na to dowodów.
Badania zostały przeprowadzone na trzech grupach. Pierwsza składała się z 12 młodych chłopców w wieku od 8 do 12 lat. Druga to 12 dorosłych, ale nietrenujących mężczyzn. W trzeciej grupie znaleźli się profesjonalni sportowcy świętujący sukcesy w dyscyplinach wytrzymałościowych, takich jak triathlon, maratony czy kolarstwo.
Wszystkie grupy wykonywały te same ćwiczenia aerobowe i anaerobowe. Były to m.in. dwa siedmiosekundowe sprinty z minutową przerwą, podczas której mierzono wydajność tlenową i energetyczną, czy 30 sekundowy test wysiłkowy na rowerze stacjonarnym. Podczas ćwiczeń badano tętno, poziom tlenu we krwi i czas usuwania kwasu mlekowego z krwi. We wszystkich testach dzieci osiągały lepsze wyniki niż niewykwalifikowani dorośli.
Stwierdzono, że dzieci nie tylko mają mięśnie odporne na zmęczenie, ale również szybko odzyskują siły z ćwiczeń o wysokiej intensywności – nawet szybciej niż sportowcy. Badacze obliczyli, że podczas testów wysiłkowych moc dorosłych spadła o 51,8 procent, sportowców o 41,8 proc., ale dzieci tylko o 35,2 proc.
– Dzieci bardzo szybko odzyskują siły. Szybciej niż dobrze wyszkoleni sportowcy, co widać po ich szybszym ustabilizowaniu rytmu serca i zdolności do usuwania kwasu mlekowego z krwi. To może wyjaśniać, dlaczego dzieci zdają się mieć niespożyte siły do zabawy, długo po tym, jak stracą je dorośli – przyznał Ratel.
Naukowcy są przekonani, że odkrycia mogą pomóc w rozwoju potencjału sportowego u dzieci, a także w lepszym zrozumieniu tego, jak nasze ciała zmieniają się podczas przejścia z dzieciństwa w dorosłość.
– Wielu rodziców pyta o najlepszy sposób na rozwój potencjału sportowego swojego dziecka. Nasze badanie pokazuje, że wytrzymałość mięśni jest często bardzo dobra u dzieci, więc lepiej skupić się na innych obszarach sprawności, takich jak technika sportowa czy prędkość sprintu. Może to pomóc zoptymalizować trening fizyczny u dzieci, aby lepiej się bawić i bardziej cieszyć sportem – wyjaśnił Anthony Blazevich z Edith Cowan University w Australii, współautor badań.
– Wraz ze wzrostem chorób związanych z brakiem aktywności fizycznej, pomocne jest zrozumienie zmian fizjologicznych towarzyszących dorastaniu, które mogą przyczynić się do wystąpienia ryzyka wielu chorób. Nasze badania wskazują, że wydolność tlenowa, przynajmniej na poziomie mięśni, zmniejsza się znacznie wraz z wiekiem, co może wpływać na wzrost zachorowań na przykład na cukrzycę – zaznaczył Ratel.
Źródło: The Telegraph, fot. af.mil