Przejdź do treści

Sener Polska z kontraktem w misji badania pola grawitacyjnego Ziemi

Spis treści

Firma Sener Polska pozyskała, w ramach konsorcjum kierowanego przez Airbus Defence and Space, kontrakt na dostarczenie prototypu urządzenia Mass Trim Mechanism (MTM), którego zadaniem będzie wyważenie środka ciężkości satelity, na którym będzie zamontowane. Urządzenie weźmie udział w misji Mass Change and Geophysics International Constellation (MAGIC), której celem będą badania grawitacji Ziemi z kosmosu.

Misja MAGIC będzie realizowana przez amerykańską NASA oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Ma skupić się na badaniach pola grawitacyjnego Ziemi i wspierać naukowców w lepszym zarządzaniu zasobami wodnymi.

Sener Polska z kontraktem w ważnej misji

Europejską częścią misji MAGIC jest projekt NGGM – Next Generation Gravity Mission, w który na mocy kontraktu z Airbus Defence and Space zaangażowana została firma inżynierii kosmicznej Sener Polska. W ramach kontraktu Sener Polska opracuje prototyp mechanizmu Mass Trim Mechanism (MTM) docelowo odpowiedzialnego za wyważenie środka ciężkości satelity, w którym zostanie zamontowany.

Projekt NGGM znajduje się obecnie w fazie wstępnej. W pierwszej kolejności zostanie przygotowany breadboard, tzn. pierwsza wersja mechanizmu wykonana w sposób reprezentacyjny, nie uwzględniając szczegółowych wymagań co do, np. czystości wykorzystanych stopów.

Misja MAGIC

Next Generation Gravity Mission (NGGM) to europejska część misji Mass Change and Geophysics International Constellation (MAGIC), realizowanej we współpracy przez Europejską Agencję Kosmiczną i NASA. W jej ramach obydwa podmioty dostarczą po dwa satelity, które będą prowadziły obserwacje Ziemi.

Połączone wyniki ich badań mają dostarczyć naukowcom informacji na temat zmian w polu grawitacyjnym Ziemi i docelowo wspierać lepsze zarządzanie zasobami wodnymi. Misja stanowi część europejskiego programu Future EO. Obecnie znajduje się w fazie B1, co oznacza, że zostały określone jej główne założenia i wymagania, a dwa konsorcja ubiegają się o rolę jej głównego integratora.

Data startu misji nie jest jeszcze znana.

Fot. NASA/ Joshua Stevens

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Udział Polaków w misji Hera. Innowacyjne anteny i autonomiczny system nawigacji

Polska rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K poleci do granic kosmosu

Siedem polskich eksperymentów będzie realizowanych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły