Przejdź do treści

Satelita z nowatorskim systemem sterowania zbudowany przez krakowskich studentów

Spis treści

Satelita zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego leci w kosmos. KRAKsat to pierwszy satelita, który do sterowania orientacją w przestrzeni kosmicznej będzie korzystać z cieczy magnetycznej.

KRAKsat ma zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Antares 230. Start planowany jest na 22:46 czasu polskiego z Mid-Atlantic Regional Spaceport, przy Wallops Flight Facility, na wschodnim wybrzeżu USA. Wraz z krakowskim satelitą w kosmos poleci zaopatrzenie dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz inne satelity badawcze.

KRAKsat będzie piątym polskim satelitą na orbicie okołoziemskiej. Ma tam pozostać przez około rok. W tym czasie będzie testował nowatorski system sterowania orientacją w przestrzeni oparty o ciecz magnetyczną – ferrofluid. Pracę urządzenia będą na bieżąco śledzić krakowscy studenci. Następnie urządzenie spłonie w atmosferze.

 

Innowacyjny system sterowania jest autorskim rozwiązaniem krakowskich studentów. To ferrofluidowe koło zamachowe. W przestrzeni kosmicznej ferrofluid zostanie wprowadzony w ruch wirowy w przeciwnym kierunku niż obracający się satelita. Ma to zmniejszyć prędkość obrotową satelity. Wyhamowanie obrotów powstających przy uwolnieniu go z rakiety lub stacji kosmicznej może przeciwdziałać uszkodzeniom aparatury badawczej na pokładach próbników kosmicznych. Jeżeli eksperyment się powiedzie, czyli ruch koła zamachowego wywoła zmianę prędkości i kierunku obrotów satelity, system będzie można wykorzystać do sterowania orientacją obiektów na orbicie.

Jak twierdzą autorzy systemu sterowania, prostota, niezawodność i niskie koszty takiego rozwiązania mogą, w przypadku pomyślnych testów, stanowić konkurencyjną technologię dla tych obecnie stosowanych i zrewolucjonizować światowy przemysł kosmiczny.

KRAKsat to sześcian o krawędzi równej 10 centymetrów i wadze zaledwie jednego kilograma. Przeciętny człowiek mógłby bez problemu zmieścić go w swojej dłoni. Satelita będzie okrążać Ziemię na wysokości 400 km.

Pierwszy krakowski satelita przeprowadzi także inne pomiary: temperatury, pola magnetycznego, natężenia światła. W tym czasie będzie musiał sprostać ekstremalnym warunkom panującym w jonosferze, takim jak duża amplituda temperatur (od −170°C do 110°C), niskie ciśnienie, mikrograwitacja, zjonizowane gazy.

Źródło: kraksat.pl, PAP, fot. KRAKsat

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Na orbitę poleciał satelita HYPE stworzony przez studentów AGH

Fundacja na rzecz nauki polskiej

Ogłoszono laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ruszyła rejestracja uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego „Astrolabium” 

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły