Przejdź do treści

Rodzaje znieczuleń w anestezjologii

Spis treści

Anestezjologia to specjalność lekarska zajmująca się przygotowaniem chorego do zabiegu czy operacji pod względem jego znieczulenia.

Lekarz anestezjolog przygotowuje odpowiedni rodzaj znieczulenia oraz pełni kontrolę w trakcie jego trwania. Istnieje główny podział na trzy różne rodzaje znieczuleń w anestezjologii, a mianowicie znieczulenie miejscowe, znieczulenie regionalne, określane też jako „blokada” oraz znieczulenie ogólne zwane potocznie narkozą. Rodzaj znieczulenia ustalany jest przed operacją po konsultacji z pacjentem i innymi lekarzami (zobacz konsultacje specjalistyczne: https://carolina.pl/centrum-konsultacyjne/).

Znieczulenie miejscowe

Znieczulenia miejscowe ma za zadanie zapewnić bezbolesność w konkretnym miejscu działania. W tym przypadku stosujemy dodatkowy podział na znieczulenia powierzchniowe i nasiękowe.  

Znieczulenia powierzchniowe najczęściej stosowane są w okulistyce, dermatologii, laryngologii czy urologii. Dotyczą zniesienia uczucia bólu, temperatury i dotyku w jednym ograniczonym miejscu na powierzchni skóry czy błon śluzowych. Polegają na zastosowaniu leku, najczęściej żelu czy aerozolu.

Znieczulenia nasiękowe zaś polegają na ostrzykiwaniu danego miejsca igłą wyposażoną w strzykawkę ze środkiem znieczulającym. To znieczulenie często stosowane jest przy zakładaniu szwów.

Znieczulenie regionalne

Znieczulenie regionalne znosi uczucie bólu i temperatury oraz może unieruchamiać kończyny. Polega na podaniu leków w daną okolicę nerwów. Istnieje kilka rodzajów znieczulenia regionalnego – znieczulenie podpajęczynówkowe, zewnątrzoponowe oraz blokada nerwów obwodowych.

To pierwsze – podpajęczynówkowe – polega na podaniu leków znieczulających w okolice rdzenia kręgowego. Przebiegają tam bowiem korzenie nerwów odpowiadających za odczuwanie konkretnych obszarów naszego ciała. Lek znieczulający zaczyna działać niemal natychmiastowo i obejmuje blokadę zarówno czuciową jak i ruchową. Tego typu znieczulenie stosowane jest m.in. przy porodzie przez cesarskie cięcie, przy operacji żylaków kończyn dolnych, przepuklin oraz przy większości operacji ginekologicznych i ortopedycznych.

Znieczulenie zewnątrzoponowe również jest znieczuleniem podawanym przez igłę lub cewnik wkłuwany w okolice kręgosłupa, jednak od znieczulenia podpajęczynówkowego różni się czasem, po którym zaczyna działać. Efekt przy znieczuleniu zewnątrzoponowym pojawia się po około 20 minutach, a stopień blokady ruchowej jest zależny od ilości podanego leku znieczulającego. Ten rodzaj znieczulenia stosowany jest przy porodach i długich operacjach.

Blokada nerwów obwodowych, tak jak dwa poprzednie znieczulenia, również polega na czasowym zniesieniu możliwości ruchu, czucia bólu i temperatury u pacjenta, jednak polega na iniekcji środka znieczulającego w okolice splotów nerwowych bądź pojedynczych nerwów. Działanie tej blokady utrzymuje się do kilkunastu godzin.

Znieczulenie ogólne

W przypadku niektórych operacji możliwe jest zastosowanie tylko i wyłącznie znieczulenia ogólnego czyli tzw. narkozy (z ewentualnym dodatkowym znieczuleniem miejscowym). Stosuje się je przede wszystkim w chirurgii ogólnej, gdzie do operacji potrzebny jest sen pacjenta i zwiotczenie mięśni. Te znieczulenie stosowane jest także przy operacjach kardiochirurgicznych czy neurochirurgicznych. Polega na czasowym wyłączeniu świadomości i czucia bólu przez pacjenta poprzez podanie leków usypiających. Przed znieczuleniem pacjenta, zostaje on podłączony do urządzeń monitorujących jego funkcje życiowe.

O wyborze odpowiedniego znieczulenia decyduje lekarz anestezjolog, który kwalifikuje pacjenta do danego zabiegu, czuwa nad jego prawidłowym przebiegiem i nadzoruje okres pooperacyjny.

Źródło: Artykuł partnera

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Globalne zaburzenia aparatu ruchu – strategie terapii

Na co zwrócić uwagę używając domowego testu diagnostycznego?

Jakie standardy higieny powinna spełniać odzież medyczna? Dowiedz się!

Jak odzież medyczna wspiera zachowanie najwyższych standardów higieny?

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły