Humanoidalne roboty konstruowane przez Boston Dynamics są coraz lepsze. Na najnowszym nagraniu robot Atlas biega i skacze po specjalnie skonstruowanym „placu budowy” i wykonuje pracę fizyczną, rzucając torby z narzędziami i budując dla siebie podesty, aby dostać się w określone miejsce.
Nagranie robi duże wrażenie, a zachowanie robota wygląda imponująco i nadzwyczaj ludzko. Być może tak będzie wyglądać praca na budowie w niedalekiej przyszłości.
– Stawiamy na nowe możliwości – mówi Ben Stephens. – Parkour i taniec były interesującymi przykładami dość ekstremalnej lokomocji, a teraz próbujemy wykorzystać tamte doświadczenia, aby dokonać sensownych zmian i ulepszeń. Ważne jest dla nas, aby robot mógł wykonywać takie zadania szybko. Ludzie są bardzo sprawni w podobnych pracach, więc wymagało to dość dużych ulepszeń w oprogramowaniu sterującym – dodaje Stephens.
Takie podejście Boston Dynamics jest zrozumiałe. Jeśli różne firmy mają inwestować w robotykę, aby przyspieszyć wykonywane przez siebie prace, to nie ma sensu kupować humanoidalnego robota, który chodzi z połową prędkości człowieka i przewraca się, gdy widzi coś nieznanego.
Robot na budowie
Firma Boston Dynamics pokazała, że jest liderem w tej dziedzinie, demonstrując zdolności robotów do samodzielnego stawiania do pionu a nawet do otwierania drzwi. Jednak poprzednie demonstracje robotów, zarówno Spota, jak i Atlasa były zaprogramowanymi ruchami, które nie wymagały świadomości otoczenia. Stworzenie robota, który jest świadomy i reaguje na swoje otoczenie jest znacznie trudniejsze.
Jak wyjaśnia firma, Atlas musi zachować równowagę w obliczu przeszkód o różnych rozmiarach i masie, chwytając je i popychając w sposób, w jaki robiłby to człowiek.
– Wykorzystujemy całą siłę dostępną w prawie każdym pojedynczym „stawie” robota – mówi Robin Deits, inżynier oprogramowania w firmie Atlas.
Pracownicy budowlani nie muszą się jeszcze martwić o swoja przyszłość. Atlas jest wyłącznie platformą badawczą i nie jest dostępny komercyjnie. Opublikowane nagranie pokazuje jednak kolejny krok, który przybliża ludzkość do stworzenia humanoidalnych robotów naśladujących różne role i wykonujących różne praca za nas. A to może wstrząsnąć niejedną branżą.
Źródło: IFLScience, Boston Dynamics, fot. Boston Dynamics/YT