Przejdź do treści

Rezonans magnetyczny — co trzeba o nim wiedzieć?

Spis treści

Rezonans magnetyczny jest jednym z dokładniejszych badań diagnostycznych, umożliwiającym zobrazowanie wszelkich narządów i tkanek w ciele. Pozwala na odkrycie wielu chorób już we wczesnym etapie, co jest niezwykle ważne dla przebiegu leczenia.

Niektóre schorzenia trudno zdiagnozować bez dokładniejszej analizy. Właśnie dlatego lekarze chętnie posługują się takimi badaniami jak USG, tomografia komputerowa czy też rezonans magnetyczny, które pozwalają na bliższe przyjrzenie się narządom wewnętrznym i tkankom, określenie ich stanu, a także natury problemu. Jednak to właśnie rezonans jest najbardziej wszechstronnym badaniem pozwalającym na obejrzenie praktycznie każdego fragmentu ludzkiego ciała w sposób całkowicie bezpieczny i bezinwazyjny. Jednak ze względu na charakter badania warto wiedzieć, jak się do niego przygotować, kiedy należy go wykonać i czy istnieją przeciwskazania do jego przeprowadzenia. 

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym badaniem wykorzystującym fale magnetyczne do dokładnego zobrazowania konkretnej części ciała. Możliwe to jest dzięki naturalnie występującym w komórkach protonom wodoru, które podczas analizy wytwarzają fale radiowe zamieniane przez aparat w obraz. Ponieważ całe ciało składa się z komórek, rezonans pozwala na zobrazowanie każdego narządu i tkanki czyniąc badanie niezwykle skutecznym i wszechstronnym.

Podczas zabiegu należy leżeć nieruchomo i współpracować z personelem medycznym. Pomimo zamknięcia w aparacie pacjent ma stały kontakt z personelem poprzez mikrofon i kamerę. Samo badanie może trwać od 20 do 60 minut i być wykonywane z kontrastem lub bez w zależności od konkretnego przypadku. Co więcej, niekiedy rezonans wykonywany jest w sedacji, czyli po podaniu środków uspokajających, szczególnie w przypadku dzieci. 

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny?

Jak już zostało wspomniane, rezonans magnetyczny jest niezwykle wszechstronnym badaniem i może być wykorzystany do zobrazowania m.in.: układu nerwowego, układu mięśniowo-szkieletowego, elementów czaszki, jamy serca, jamy brzusznej, naczyń krwionośnych, a nawet mózgu. Ułatwia zdiagnozowanie już na wczesnym etapie nowotworów, guzów, polipów, krwiaków, chorób wątroby, a nawet stwardnienie rozsiane. Badanie można przeprowadzić zarówno na NFZ, jak i prywatnie w dobrych klinikach diagnostycznych takich jak REX MEDICA – rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny. Placówka nie tylko umożliwia dokładne badanie obrazowe, ale również konsultację z wybranym specjalistą w szybkim terminie. Wskazaniem do rezonansu magnetycznego mogą być m.in.:

  • bóle głowy niewiadomego pochodzenia,
  • urazy kości i stawów,
  • stany zapalne,
  • powtarzające się bóle pleców,
  • niedowład kończyn,
  • urazy głowy,
  • zapalenie mózgu,
  • choroby oczodołów,
  • choroby serca,
  • nowotwory.

Rezonans magnetyczny — jak się przygotować do badania?

Rezonans magnetyczny nie wymaga specjalnego przygotowania, chyba że wykonywany jest z kontrastem. Wtedy na około 6 godzin przed badaniem należy zrezygnować z jedzenia i pić jedynie wodę. Trzeba również pamiętać, że wszelkie metalowe elementy znajdujące się na ubraniach mogą zakłócić pracę aparatu. Podczas rezonansu głowy lepiej także zrezygnować z makijażu i z lakieru do włosów. Oczywiście, jeżeli posiada się jakąkolwiek dokumentację medyczną związaną z badaniem bądź wcześniejsze wyniki rezonansu należy zabrać je ze sobą.

Przeciwskazania — czy rezonans magnetyczny zawsze może być wykonany?

Badanie aparatem do rezonansu magnetycznego jest całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe. Jednak osoby zmagające się z klaustrofobią mogą mieć duży problem z jego wykonaniem. Definitywnym przeciwskazaniem do wykonania rezonansu są wszczepione elementy metaliczne, stymulatory serca, defibrylatory, aparaty ortodontyczne, implanty. Również pierwszy trymestr ciąży może być przeciwskazaniem — decyduje lekarz. Rezonansu magnetycznego nie należy również wykonywać przy niektórych chorobach nerek.

Rezonans magnetyczny jest bezpiecznym badaniem, które nie oddziałuje w szkodliwy sposób na organizm człowieka. Co więcej, umożliwia dokładne zobrazowanie każdej części ludzkiego ciała i wykrycie niektórych chorób w ich początkowym stadium. Właśnie dlatego jest niezwykle popularny w środowisku medycznym.

Źródło: artykuł partnera

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Białko, które zatrzymuje i naprawia uszkodzenia DNA

Polacy testują pierwszą szczepionkę na raka płuc

PKU – dowiedz się, czym jest ta rzadka choroba

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły