Islandczycy wykonali odwiert o głębokości niemal pięciu kilometrów, by wykorzystać ciepło wulkaniczne do produkcji czystej energii. Nowy projekt technologii geotermalnej będzie znacznie bardziej wydajny od konwencjonalnych metod.
Islandia jest pionierem w wykorzystaniu energii geotermalnej. Nic dziwnego zważając na aktywne wulkaniczne tereny, na których mieszkają Islandczycy. 25 procent energii w kraju pochodzi z geotermii. Ale nowa technologia, którą opracowali Islandczycy jest znacznie bardziej wydajniejsza niż konwencjonalne studnie geotermalne.
Eksperymentalny projekt technologii geotermalnej zakłada wytwarzanie energii elektrycznej z ciepła przechowywanego w obszarach wulkanicznych. Inżynierowie twierdzą, że dzięki nowej technologii będzie można pozyskać nawet dziesięciokrotnie więcej energii niż w przypadku tradycyjnych metod.
– Do dostarczania energii elektrycznej i ciepłej wody do miasta wielkości Reykjaviku, gdzie żyje ponad 200 tys. mieszkańców, potrzeba 30-35 konwencjonalnych studni geotermalnych. W przypadku nowej technologii wystarczy zaledwie od trzech do pięciu takich studni – powiedział Albert Albertsson, główny inżynier odwiertu o nazwie „Thor'”.
W ramach Iceland Deep Drilling Project inżynierowie wwiercili się na głębokość niemal pięciu kilometrów. Projekt ma miejsce na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej części wyspy. W pobliżu występuje duże nagromadzenie aktywnych wulkanów, co czyni to miejsce idealnym do pozyskiwania energii geotermalnej. Jednak praca nie była łatwa i zajęła ponad pół roku zanim dowiercono się do głębokości, gdzie woda przechodzi w stan nadkrytyczny.
Według badań, wewnątrz odwiertu temperatura sięga 427 st. Celsjusza. Wysoka temperatura oraz gigantyczne ciśnienie powoduję pojawienie się stanu nadkrytycznego – stanu, w którym substancja nie jest cieczą ani gazem, ale może przechowywać zdecydowanie więcej ciepła niż oba te stany skupienia. W miejscu odwiertu Islandczycy stawiają obecnie elektrownie, która będzie mogła wyprodukować 50 MW energii elektrycznej.
Choć energia geotermalna jest zazwyczaj zaliczana do odnawialnych źródeł energii, to nie zawsze tak jest. Przy małej ilości ciepła geotermalnego w odwiercie i jego dużej eksploatacji można doprowadzić do wychłodzenia źródła. Energia geotermalne nie jest też do końca czystą energią. Podczas wydobycia dochodzi do emisji dwutlenku węgla i mogą pojawić się także inne zanieczyszczenia, jednak w porównaniu z wydobyciem i spalaniem paliw kopalnych zanieczyszczenie środowiska jest minimalne.
Jeśli nowa technologia pozyskiwania energii geotermalnej będzie działała zgodnie z przewidywaniami, Islandia będzie miała nadwyżki energii, które zapewne sprzeda choćby do Wielkiej Brytanii. Islandczycy w przyszłości planują wykonać odwierty geotermalne na dnie morza.
Źródło: The Independent, phys,org