Przejdź do treści

Rakieta napędzana odpadami z tworzyw sztucznych? Udane pierwsze testy

Spis treści

Zespół inżynierów z firmy Pulsar Fusion przeprowadził w zeszłym tygodniu test nowego silnika rakietowego, napędzanego plastikowymi odpadami. Udany eksperyment odbył się w bazie wojskowej Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii w Salisbury.

Pulsar Fusion to brytyjska firma, której celem jest znalezienie sposobu na wykorzystanie fuzji jądrowej jako źródła energii, zarówno do produkcji elektryczności, jak i wystrzeliwania rakiet w kosmos. Dodatkowo eksperci otrzymali zadanie opracowania silnika rakietowego napędzanego odpadami z tworzyw sztucznych. Ten drugi cel udało się już zrealizować, a filmy z pierwszego testu zespół umieścił na YouTube.

Rakieta napędzana plastikiem

Przedstawiciele firmy Pulsar określili swój projekt jako „zieloną rakietę”. Wykorzystuje ona paliwo hybrydowe, które powstaje poprzez zmieszanie polietylenu z utleniaczem w postaci podtlenku azotu. Mieszanina jest podawana do komory spalania, gdzie jest utrzymywana pod wysokim ciśnieniem do momentu zapłonu.

Eksperci podkreślają, że plastik używany przez nich jako paliwo jest powszechnie stosowany w wielu produktach, jak na przykład deski do krojenia, czy rury. Takie paliwo jest łatwo dostępne i niedrogie. W trakcie testu zaobserwowano nawet tzw. diamenty Macha, czyli formacje stojących fal, które pojawiają się podczas naddźwiękowego przepływu spalin w silnikach odrzutowych i rakietowych.

Zespół ma wkrótce przeprowadzić kolejny test, który będzie jednocześnie demonstracją technologii dla nieznanego klienta zainteresowanego nowym rodzajem napędu. Inżynierowie potwierdzają, że pierwszy sprawdzian przebiegł zgodnie z planem i że są zadowoleni z próbnego odpalenia silnika. Według nich to „znaczącym” moment w historii budowy rakiet.

Wcześniejsze próby

Warto przypomnieć, że inne firmy próbowały używać plastikowych odpadów jako paliwa rakietowego. Najbardziej znany projekt prowadziła firma Virgin Galactic. Po przeprowadzeniu przez firmę nieudanych testów w 2014 roku, realizacja pomysłu została wstrzymana.

Pulsar Fusion co jakiś czas ogłasza swoje plany dotyczące silnika napędzanego plastikiem. Ostatecznie firma chce, aby rakiety wykorzystujące podobny napęd przenosiły satelity i ludzi w kosmos.

Inżynierowie z Pulsara pracują też nad opracowaniem i wdrożeniem silnika rakietowego wykorzystującego fuzję jądrową. Taki napęd pozwoliłby wysłać rakietę na Marsa w czasie o połowę krótszym, niż możliwe to jest z wykorzystaniem dostępnej nam technologii.

Źródło: TechXplore, fot. YouTube

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Udany test rakiety Starship. Mechaniczne ramiona przechwyciły moduł nośny

Zmodyfikowane bakterie zdolne do produkcji tworzyw sztucznych

Ewolucja i zrównoważone wybory w materiałach opakowaniowych

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły