Przejdź do treści

Praca nauczyciela a ryzyko żylaków. Praca w pozycji stojącej może poważnie szkodzić!

Spis treści

Przeciętny dzień pracy nauczyciela wiąże się z wielogodzinnym staniem oraz siedzeniem w sali lekcyjnej. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że długotrwałe przebywanie w jednej pozycji może zwiększać ciśnienie w tętnicach żylnych, a w efekcie prowadzić do rozwoju skrzepów krwi i żylaków. Jakie są przyczyny powstawania żylaków wśród nauczycieli i czy można im zapobiec?

Spis treści:

  1. Praca nauczyciela jako czynnik ryzyka niewydolności żylnej
  2. Objawy występowania żylaków
  3. Przyczyny i pozostałe czynniki ryzyka powstawania żylaków wśród nauczycieli
  4. Jak nauczyciele mogą zapobiegać niewydolności żylnej?

Praca nauczyciela jako czynnik ryzyka niewydolności żylnej

Niewydolność żylna to zaburzenie pracy krwiobiegu, które wiąże się z ograniczonym przepływem krwi z nóg do serca. Efektem tej nieprawidłowości jest nadmiar krwi gromadzącej się w żyłach nóg, który skutkuje między innymi występowaniem żylaków. Za główne przyczyny powstawania niewydolności żylnej uznaje się wielogodzinne przebywanie w niezmienionej pozycji oraz brak ruchu w życiu codziennym.

Ze względu na specyfikę pracy, zawód nauczyciela obarczony jest wysokim ryzykiem występowania problemów powiązanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem tętnic żylnych. Długotrwałe siedzenie przy biurku, stanie przy tablicy lub pochylanie się nad ławkami uczniów mogą bardzo negatywnie wpływać na pracę krwiobiegu oraz na układ szkieletowo-kostny. Ignorowanie symptomów świadczących o nieprawidłowościach zachodzących w układzie krwionośnym może skutkować przewlekłą niewydolnością żylną, a także prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych.

Objawy występowania żylaków

Pierwszym, najczęściej zauważanym symptomem świadczącym o pojawieniu się niewydolności żylnej są nieestetyczne zmiany i przebarwienia skórne. Pojawienie się żylaków na nogach często wiąże się również odczuwaniem silnego dyskomfortu, który może utrudniać wykonywanie czynności charakterystycznych dla pracy nauczyciela, takich jak sprawdzanie testów przy biurku czy stanie przy tablicy. Aby odpowiednio szybko zareagować i zmniejszyć ryzyko rozwoju zmian żylnych, warto regularnie sprawdzać, czy na nogach nie pojawiają się charakterystyczne objawy żylaków, takie jak:

  • obrzęk,
  • ból odczuwany podczas podnoszenia nóg,
  • zmiany skórne w okolicach kostek,
  • opuchnięte stopy,
  • rozszerzone naczynka,
  • uczucie ciężkości w nogach,
  • owrzodzenia,
  • skurcze w łydkach.

Przyczyny i czynniki ryzyka powstawania żylaków wśród nauczycieli

Główną przyczyną występowania żylaków wśród nauczycieli jest ograniczona dynamika ruchu, towarzysząca im przez wiele godzin w ciągu dnia. Skutkiem braku aktywności fizycznej są tworzące się w nogach skrzepy krwi oraz zaburzenia w obrębie funkcjonowania tętnic żylnych, odpowiedzialne za powstawanie żylaków. Poznanie pozostałych czynników, które negatywnie wpływają na procesy zachodzące w krwiobiegu jest niezbędne do skorygowania złych nawyków i obniżenia ryzyka rozwoju niewydolności żylnej. Za najczęstsze przyczyny oraz czynniki ryzyka występowania żylaków wśród nauczycieli można uznać:

  • Długotrwałe stanie przy tablicy – pozycja stojąca przez wiele godzin w ciągu dnia może powodować zastój krwi w nogach, której nadmiar prowadzi do występowania obrzęków oraz zmian w obrębie tętnic żylnych.
  • Praca przy biurku lub komputerze – długotrwałe siedzenie w jednej pozycji prowadzi do zmniejszonej pracy mięśni nóg, co może skutkować zastojem krwi w żyłach oraz występowaniem żylaków,
  • Noszenie wysokich obcasów w pracy – buty na obcasie lub platformie stanowią dodatkowe obciążenie dla nóg i mogą nasilać zaburzone krążenie krwi w żyłach,
  • Wiek – ryzyko występowania żylaków zwiększa się wraz z upływem lat, niewydolność żylna może pojawić się zwłaszcza wśród nauczycieli po 40 roku życia,
  • Palenie papierosów – nikotyna zawarta w papierosach przyczynia się do niszczenia struktur naczyń krwionośnych oraz skrzepów krwi, odpowiedzialnych za powstawanie żylaków,
  • Nadwaga – wśród osób zmagających się z nadwagą lub otyłością występuje zwiększone ryzyko występowania zaburzeń w obrębie funkcjonowania krwiobiegu, a także zawyżonego poziomu cholesterolu. Schorzenia tego typu często powiązane są z niewydolnością żylną.

Jak nauczyciele mogą zapobiegać niewydolności żylnej?

Aby zniwelować dokuczliwe uczucie ciężkości w nogach lub zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania żylaków w przyszłości, należy przede wszystkim unikać przebywania przez wiele godzin w jednej pozycji. W celu usprawnienia przepływu krwi z nóg do serca warto również wypróbować różnego rodzaju ćwiczenia na żylaki oraz dostępne bez recepty preparaty dedykowane zwalczaniu niewydolności żylnej.

Ćwiczenia na żylaki, które można wykonywać w pracy

Aktywność fizyczna jest jedną z najskuteczniejszych metod zalecanych zarówno w zwalczaniu, jak i zapobieganiu zaburzeń dotyczących funkcjonowania tętnic żylnych. Systematycznie wykonywane ćwiczenia na żylaki mogą przyczynić się do usprawnienia pracy krwiobiegu oraz zmniejszyć ryzyko występowania skrzepów krwi, odpowiedzialnych za powstawanie nieestetycznych, sprawiających dyskomfort zmian skórnych. Aby z pomocą ćwiczeń zwalczać żylaki, warto wprowadzić do codziennego życia proste i możliwe do wykonania w pracy aktywności, takie jak:

  • Podnoszenie nóg – w trakcie sprawdzania prac przy biurku lub pracy przy komputerze należy unieść nogi na około 20 sekund, a następnie opuścić. Ćwiczenie można wykonywać nieograniczoną ilość razy w ciągu dnia, najlepiej w seriach po 5-10 powtórzeń,
  • Chodzenie na piętach – w pozycji stojącej należy przenieść ciężar ciała na pięty i poruszać się w tej pozycji przez około 10 sekund, a następnie stanąć na palcach i powtórzyć wykonywane ruchy. Warto rozpoczynać lub kończyć w ten sposób każdą lekcję lub przerwę,
  • Spacerowanie po klasie – zamiast długotrwałego siedzenia lub stania w trakcie prowadzenia zajęć, warto chodzić po sali. Systematyczne zwiększanie dynamiki ruchu w trakcie lekcji może skutkować poprawą ukrwienia całego organizmu,
  • Chodzenie po schodach – korzystanie ze schodów, zamiast z windy pozwoli wzmocnić mięśnie nóg oraz usprawnić prawidłowy przepływ krwi w ciele, który jest niezbędny do zwalczania dokuczliwych zmian w tętnicach żylnych.

Maści, kremy i żele bez recepty

Dostępne bez recepty preparaty na żylaki mają na celu przede wszystkim załagodzenie obrzęku nóg oraz zniwelowanie dyskomfortu wywołanego przez odczuwanie ciężkości w dolnych kończynach.

Masaż nóg z użyciem tego typu środków może stanowić również doskonały środek zapobiegawczy przeciwko żylakom oraz przewlekłej niewydolności żylnej. W zależności od potrzeb oraz dostępności wybranych preparatów można sięgnąć po maści, żele lub kremy dostępne bez recepty, które dedykowane są zaburzeniom w obrębie pracy tętnic żylnych.

Szczególną uwagę warto zwrócić na środki, zawierające w składzie substancje, takie jak:

  • Heparyna – która łagodzi stany zapalne występujące w obrębie naczyń krwionośnych oraz zapobiega powstawaniu skrzepów krwi przyczyniających się do powstawania żylaków,
  • Witamina C – wspomagająca produkcję kolagenu, przyczyniającego się do wzmacniania struktur tętnic żylnych. Dzięki działaniu antyoksydacyjnemu łagodzi również stany zapalne, które stanowią jedną z przyczyn niewydolności żylnej,
  • Hesperydyna – łagodzi obrzęki wywołane gromadzeniem się skrzepów krwi w nogach oraz zmniejsza widoczność zmian skórnych występujących wraz z żylakami,
  • Wyciąg z miłorzębu japońskiego – blokuje zlepianie się płytek krwi, które przyczyniają się do tworzenia zakrzepów oraz zaburzeń w obrębie funkcjonowania tętnic żylnych.

Więcej informacji o tego typu maściach znajdziecie na stronie: https://abc-zylakow.pl/najlepsza-masc-na-zylaki-ranking/

Zmiana nawyków

Aby zmniejszyć ryzyko występowania zmian w tętnicach żylnych, warto zadbać o wyeliminowanie czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania żylaków zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Z tego względu nauczyciele pracujący przez wiele godzin w ciągu dnia powinni zrezygnować z czynności, takich jak:

  • chodzenie do pracy w butach na wysokim obcasie,
  • ubieranie się w obcisłą odzież,
  • praca przy krześle bez oparcia,
  • unikanie ruchu w trakcie przerw między lekcjami,
  • zakładanie nogi na nogę w trakcie siedzenia.

Podsumowanie

Wykonywanie zawodu nauczyciela wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania niewydolności żylnej. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji wpływa negatywnie na pracę mięśni oraz zmniejsza przepływ krwi w obrębie całego organizmu. Aby zapobiec występowaniu problemów dotyczących nieprawidłowego funkcjonowania tętnic żylnych, warto zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz zadbać o wyeliminowanie nawyków, utrudniających procesy zachodzące w krwiobiegu.

W przypadku wątpliwości dotyczących metod zapobiegania żylakom warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i w razie potrzeby zleci odpowiednią metodę leczenia.

Źródło: artykuł sponsorowany, fot. Pixabay

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Enzymy wytwarzane przez bakterie jelitowe mogą zmieniać grupę krwi

Brokuły nową bronią w zapobieganiu i leczeniu udaru

USG Doppler – jak wygląda przebieg badania?

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły