Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprojektowali platformę internetową, która ma służyć wsparciem psychologicznym dla osób aktywnych zawodowo. Nosi ona nazwę StrongUJ i jej celem jest walka z wypaleniem zawodowym.
Platforma StrongUJ jest dziełem zespołu naukowców pod kierunkiem dr hab. Krystyny Golonki prof. UJ oraz dr Bożeny Gulla z Instytutu Psychologii Stosowanej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Prace nad narzędziem trwały kilka lat, a główną ideą przyświecającą badaniom było zwiększenie świadomości zarówno pracowników, jak i pracodawców w zakresie przyczyn i konsekwencji przeciążeń zawodowych oraz stanów wyczerpania. Zadaniem platformy jest stymulowanie proaktywnych postaw i pomaganie w znajdywaniu rozwiązań w sytuacjach wypalenia zawodowego.
StrongUJ
Platforma StrongUJ (od angielskiego słowa „strong”, czyli „mocny” i skrótu „Stress on Growth” – „nacisk na rozwój”) została zaprojektowana w ten sposób, by każda osoba aktywna zawodowo mogła samodzielnie ocenić, czy i w jakim stopniu może być narażona na wypalenie zawodowe. Jeżeli ocena będzie wskazywała na wypalenie zawodowe, to platforma pomoże uzyskać pomoc w różnej formie, w zależności od zdiagnozowanej sytuacji. Platforma może służyć również pracodawcom jako dodatkowe narzędzie wspomagające procesy rozwojowe.
StrongUJ składa się z trzech modułów. Sercem platformy jest moduł diagnostyczny. Jak czytamy w komunikacie uczelni, został opracowany na podstawie aktualnej wiedzy, wyników prac badawczych oraz dostępnych narzędzi diagnozy zdrowia psychicznego. Korzystając z tego modułu możemy zdiagnozować swój przypadek. W oparciu o odpowiedzi udzielane w rozbudowanym badaniu ankietowym, wystawiana jest ocena naszego stanu. Otrzymamy nawet specjalny raport na ten temat oraz zalecenia, które mogą dotyczyć samodzielnej pracy rozwojowej, ćwiczeń lub kontaktu ze specjalistą zdrowia psychicznego.
Drugi moduł StrongUJ obejmuje repozytorium materiałów wspomagających osoby doświadczające przeciążeń w pracy, stresu czy wypalenia. Znajdują się w nim materiały edukacyjne, propozycje ćwiczeń oraz różnego rodzaju zadania, mające pomagać tym osobom, które mogą poprawić swój dobrostan poprzez samodzielną pracę. Udostępniane w trybie online treści mają też za zadanie budować świadomość pracowników oraz wspomagać ich na wczesnych etapach wypalenia zawodowego, gdy pojawiają się pierwsze symptomy lub gdy zostaną zidentyfikowane pierwsze czynniki takiego ryzyka.
Trzeci moduł to wsparcie. Umożliwia on bezpośredni kontakt ze specjalistami w obszarze problemów zawodowych – psychologami i psychoterapeutami.
Pomoc dla pracowników i pracodawców
StrongUJ powstał z myślą zarówno o aktywnych zawodowo osobach narażonych na problem wypalenia zawodowego, jak i o pracodawcach, którzy są zainteresowani wdrażaniem w swoich organizacjach działań budujących dobrostan pracowników. Platforma może służyć także instytucjom publicznym odpowiedzialnym za kształtowanie polityki zatrudnienia, takim jak wojewódzkie urzędy pracy.
– Jeżeli to pracodawca zaprasza swoich pracowników do przeprowadzenia badania diagnostycznego, informacje zwrotne mogą posłużyć mu do kształtowania polityki wspierania pracowników i przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu. Z takim narzędziem pracodawcy zyskają co najmniej kilka korzyści. Na pewno łatwiej będzie im redukować rotację pracowników. Łatwiej też będzie podejmować działania przyczyniające się do wzrostu zadowolenia i satysfakcji pracowników i lepszego dopasowania załogi do określonych zadań oraz realizowania dzięki temu długofalowych celów organizacji. Co więcej, praca z informacjami zwrotnymi od pracowników i wynikami z ich diagnoz może stanowić zestaw bardzo cennych wskazówek dla samodoskonalących się przedsiębiorstw – mówi dr Bożena Gulla z Instytutu Psychologii Stosowanej UJ.
W opinii badaczek takie dwutorowe wykorzystanie platformy przynosi najwięcej korzyści w układzie pracodawca-pracownik ze względu na złożoność problematyki wypalenia zawodowego. Nie wszystkie przyczyny tego zjawiska wynikają tylko ze środowiska pracy. Wiele z nich może mieć związek z indywidualnymi uwarunkowaniami badanych osób lub pojawiać się na styku osobistych doświadczeń i specyfiki pracy. W każdym przypadku autorefleksja i rozpoznanie przyczyn niepokojących zjawisk może dawać cenne wskazówki odnośnie tego, jak w danej sytuacji można pomóc pracownikowi i jednocześnie jak usprawnić istniejące w organizacji rozwiązania.
– Wypalenie zawodowe pojawia się najczęściej w wyniku przewlekłego stresu wynikającego z pracy. Chroniczny stres ma wiele źródeł, a jego rozwój uwarunkowany jest wieloma czynnikami i zmiennymi. Statystyki wyraźnie wskazują, że wypalenie zawodowe w Polsce to problematyka o niepokojącej tendencji wzrostowej. Warto zatem poszukiwać rozwiązań o charakterze systemowym, ale też narzędzi, które będą pomagać zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w przeciwdziałaniu tego negatywnego zjawiska” – dodaje prof. Krystyna Golonka.
– Projekt z uwagi na skalę zjawiska stresu zawodowego i wypalenia ma duży potencjał rozwojowy. Uczelnia obecnie poszukuje partnerów, którzy będą zainteresowani dalszym rozwojem platformy i propagowaniem jej w różnych środowiskach. Jednym z głównych naszych celów jest obecnie przeskalowanie tego rozwiązania, co wiąże się z koniecznością wdrożenia automatyzacji procesów realizowanych w module diagnostycznym. Chodzi o to, by w jednym czasie z platformy mogła korzystać dowolna liczba użytkowników czy podmiotów gospodarczych. Obecnie jeszcze te funkcjonalności są ograniczone – wyjaśnia dr inż. Gabriela Konopka-Cupiał, Dyrektorka Centrum Transferu Technologii UJ, CITTRU.
Platforma StrongUJ udostępniana jest nieodpłatnie pod adresem: https://stronguj.project.uj.edu.pl.
Źródło: Centrum Transferu Technologii CITTRU/ Uniwersytet Jagielloński, fot. CIPHR Connect, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons