Przejdź do treści

Pompeje. Archeolodzy odkopali rzymski fast food

Spis treści

Archeolodzy pracujący w Pompejach odkopali wyjątkowo dobrze zachowany bar typu fast food. Badacze odsłonili bogato zdobioną ladę z namalowanymi na niej zwierzętami, które serwowano w jadłodajni. Bar z przekąskami dostarczył badaczom cennych informacji na temat nawyków żywieniowych Rzymian.

Thermopolium – rzymskim odpowiednikiem stoiska z przekąskami typu fast food – z ladą zdobioną pięknymi malowidłami, został częściowo odkopany w zeszłym roku, ale tegoroczne prace odsłoniły go w całości. Znajdował się na ruchliwym skrzyżowaniu ulic Vicolo delle Nozze d'Argento oraz Vicolo dei Balconi. Wraz zresztą miasta został pochowany pod grubą warstwą popiołów, która opadły na Pompeje po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku.

Starożytny fast food

– Wygląda na to, że uliczny bar został zamknięty w pośpiechu i opuszczony przez właścicieli – być może po tym, jak dały się odczuć pierwsze pomruki Wezuwiusza – powiedział Massimo Osanna, dyrektor generalny Parku Archeologicznego w Pompejach. Jednak nie wszystkim udało się uciec. W lokalu znaleziono szczątki dwóch osób.

Odkryte w ubiegłym roku freski na ścianach kontuaru przedstawiają Nereidę na koniu morskim oraz walczących gladiatorów. W dalszych pracach wykopaliskowych uczeni odsłonili całą ladę oraz więcej malowideł, w tym przedstawienia zwierząt, które, jak uważają badacze, znajdowały się w menu, zwłaszcza kaczki krzyżówki i koguta. Szczątki tych zwierząt znaleziono w terakotowych naczyniach wkomponowanych w kontuar.

Poza kogutem i kaczkami, badacze znaleźli też szczątki świń, kóz, ryb i ślimaków. Niektóre składniki zostały ugotowane razem, inne oddzielnie. W spiżarni należącej do ulicznego baru znaleziono różnej wielkości naczynia na wino. Na dnie jednego z nich odkryto warstwę ziaren bobu, które prawdopodobnie służyły do poprawienia smaku wina.

– Thermopolium, poza świadectwem codziennego życia w Pompejach, daje nam możliwość przeprowadzenia analiz, co jest wyjątkowe, bo tego typu miejsce zostało po raz pierwszy odkopane w całości – podkreślił Osanna.

Pompeje to drugie najczęściej odwiedzane miejsce we Włoszech po rzymskim Koloseum. Jak wskazują naukowcy, podobnych barów szybkiej obsługi było w Pompejach około 80.

Wybuch Wezuwiusza

Eksplozja Wezuwiusza z początku naszej ery zabiła tysiące ludzi i zrównała z ziemią okoliczne miejscowości. Miasto Herkulanum, podobnie jak Pompeje i Stabie, zostało pogrzebane pod kilkumetrową warstwą materiału piroklastycznego. 

To mieszanina gazów wulkanicznych, kawałków skał, lawy i popiołów. Materiał ten porusza się w tzw. spływie piroklastycznym i może osiągać prędkość nawet do 150 kilometrów na godzinę po zboczach wulkanu. Jego temperatura może osiągać nawet 1000 stopni Celsjusza.

Źródło: The Guardian, fot. Luigi Spina

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Wyróżnione artykuły

mikroskop

Odkryto nowy element układu immunologicznego

sonda Voyager

NASA wyłącza kolejne instrumenty naukowe sond Voyager

Badania sugerują, że jeszcze trzy tys. lat temu większość Europejczyków miała ciemną skórę

Popularne artykuły