Leczenie cukrzycy typu 1 opiera się na podawaniu insuliny do tkanki podskórnej chorego, co uzupełnia braki tego hormonu w jego organizmie i pozwala wyrównać glikemię. Insulinę, potrzebną do prawidłowego funkcjonowania, dostarczyć można poprzez wstrzyknięcia przy pomocy tzw. penów lub przy wykorzystaniu pompy insulinowej. Leczenie zastrzykami insulinowymi wymaga kilku iniekcji w ciągu doby, natomiast terapia pompą insulinową pozwala znacznie ograniczyć liczbę wkłuć, a dzięki dodatkowym funkcjom samego urządzenia, ułatwia ustabilizowanie poziomu cukru we krwi o każdej porze dnia i nocy oraz w różnych okolicznościach, np. w okresie zwiększonego stresu.
W jaki sposób pompa insulinowa uwalnia insulinę?
Pompa insulinowa ma za zadanie naśladować działanie trzustki, dostarczając w sposób ciągły niewielkie ilości insuliny. Jest to urządzenie elektroniczne niewielkich rozmiarów, które steruje stałym wlewem insuliny poprzez zestaw infuzyjny złożony z drenu zaopatrzonego w kaniulę umieszczoną w ciele cukrzyka. Takie rozwiązanie powoduje, że precyzyjnie odmierzone dawki insuliny co kilka minut trafiają do tkanki podskórnej chorego w ramach przepływu bazowego (dawka podstawowa) ustalanego przez lekarza, a w sytuacjach większego zapotrzebowania uwalniane są dodatkowe dawki hormonu – bolusy. Bolusy, dostarczane w związku z posiłkiem czy podawane w reakcji na hiperglikemię, umożliwiają diabetykom wyregulowanie poziomu glukozy we krwi. Wszystko po to, aby przeciwdziałać rozwojowi powikłań powstających w wyniku hiperglikemii i zbyt dużych wahań glikemii.
Zalety korzystania z pomp insulinowych
Nowoczesne pompy insulinowe pozwalają na bieżąco zmieniać poziom dawki insuliny bazowej i zatrzymywać jej podanie oraz dostosowywać charakter bolusów do indywidualnych potrzeb. Pompę można też tak zaprogramować, by podawała np. bolusy przedłużone, które wyregulują poziom cukru po posiłkach bogatych w tłuszcze i białka. Jedną z wielu zalet pompy, oprócz wygody w korzystaniu, zmniejszeniu ilości potrzebnych wkłuć i możliwości dopasowania trybu pracy do potrzeb konkretnej osoby, jest ich większa precyzja w porównaniu do wstrzyknięć insuliny przy pomocy penów. Dawki insuliny w pompie są odmierzane z dużą dokładnością – co do 1/10 jednostki. Pulsacyjny sposób podawania insuliny, przypominający naturalną, fizjologiczną sytuację, może prowadzić także do zmniejszenia dobowego zapotrzebowania na ten hormon u cukrzyków, którzy zamienili iniekcje penem na wlewy poprzez pompę insulinową.
Badanie poziomu cukru we krwi w terapii pompą insulinową
Dostarczanie odpowiednich dawek insuliny wymaga stałego monitorowania poziomu cukru we krwi, zwłaszcza że wahania stężenia glukozy występują u chorych często, nie tylko w związku z posiłkami, ale i zwiększoną aktywnością, stresem, infekcją czy chociażby zmianami dobowymi takimi jak tzw. efekt brzasku. U chorych leczonych insuliną istnieje duże ryzyko wystąpienia hipoglikemii czyli zbyt niskiego poziomu cukru we krwi, który może prowadzić do utraty przytomności oraz zgonu. Dlatego należy często monitorować poziom cukru i planować dodatkowy posiłek jeśli jest ryzyko niedocukrzenia. Biblioteka Diabetyka, to strona stworzona dla chorych zmagających się z cukrzycą, która dostarcza wielu praktycznych informacji. Znajdują się na niej przepisy, porady i wskazówki, by życie z cukrzycą nie było nadmiernym obciążeniem oraz nie wiązało się z dyskomfortem, stresem i wyrzeczeniami. Tak jak coraz bardziej zaawansowane technologicznie pompy insulinowe ułatwiają diabetykom dawkowanie insuliny, tak nowoczesne systemy monitoringu glikemii bez konieczności nakłuwania, czynią pomiary szybszymi, wygodniejszymi i bezbolesnymi. Mały sensor FreeStyle Libre zakładany na tylną stronę ramienia dokonuje pomiarów glikemii w dzień i w nocy, a wynik mona odczytać zbliżając do niego telefon z włączoną aplikacją, która jest bardzo prosta w obsłudze. Tego typu udogodnienia trudno przecenić, przede wszystkim w przypadku dzieci, seniorów czy kobiet w ciąży oraz diabetyków aktywnych zawodowo, podróżujących, uprawiających sport. Więcej informacji znajdziesz na Bibliotece Diabetyka.
Źródło: artykuł promocyjny