Przejdź do treści

Polscy badacze stworzą aplikację do wykrywania chorób przez analizę głosu

Spis treści

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z kolegami z firmy Techmo zamierzają stworzyć aplikacją pozwalającą na wczesną diagnostykę chorób. Badanie ma być przeprowadzana za pomocą analizy głosu pacjenta.

Badaniami będzie kierował prof. dr hab. Karol Kamiński, kierownik Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB), wspólnie z ekspertami z krakowskiej firmy Techno, specjalizującej się w nowych technologiach i przetwarzaniu mowy. Projekt otrzymał grant w wysokości 10 milionów złotych w programie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Prace nad systemem diagnostyki komputerowej VAMP (Voice Analysis for Medical Professionals) rozpoczną się w marcu i mają potrwać cztery lata. Docelowo ma powstać specjalna aplikacja na urządzenia mobilne. Naukowcy z UMB oraz firmy Techmo zamierzają opracować metodę komputerowej analizy cech mowy, która pomoże we wczesnej diagnostyce.

 

System VAMP ma na celu usprawnienie wczesnej diagnostyki chorób cywilizacyjnych, schorzeń psychicznych i zmian neurodegeneracyjnych. Jego zastosowanie może przynieść wiele korzyści. Wstępną diagnostykę będzie można zacząć już podczas rozmowy przez telefon. Do ego specjalna aplikacja na smartfony podpowie użytkownikowi, że należy się skontaktować z placówką służby ochrony zdrowia.

„Mowa jest głównym sposobem przekazywania informacji pomiędzy ludźmi. Oprócz treści przekazuje szereg dodatkowych informacji, mających istotny wpływ na to, jak jest odbierana: stan emocjonalny, osobowość czy cechy charakteru. Narząd mowy jest bardzo wrażliwy na dolegliwości zarówno somatyczne jak i psychiczne, stąd stan zdrowia mówcy istotnie wpływa na sposób komunikowania się, emisję głosu, składnię, semantykę oraz specyficzne nawyki. Zarówno zaburzenia psychiczne, przewlekłe choroby zapalne jak i zaburzenia funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego wpływają na mowę, a zarazem są istotnymi czynnikami ryzyka miażdżycy i chorób serca” – czytamy w komunikacie opublikowanym na strona internetowych UMB.

Jednym z pierwszych objawów niewydolności krążenia jest zbieranie się płynów wewnątrz ustroju. To z kolei może prowadzić do obrzęku strun głosowych i zmiany barwy głosu. Zaburzenia mowy ujawniają się również przy chorobach neurologicznych oraz udarach. Zmiany te będzie mogła wykryć we wczesnym stadium przygotowywana przez specjalistów aplikacja, co może pozwolić na skuteczniejsze terapie.

W planowanych badaniach ma wziąć udział ponad 500 osób cierpiących na: zaburzenia neurologiczne (choroby neurodegeneracyjne, demencja, udary), chorobę wieńcową, niewydolność serca, otyłość, zespół metaboliczny, cukrzycę, niedoczynność tarczycy, choroby układu oddechowego, zaburzenia depresyjno-lękowe czy schizofrenię.

Źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Na UJ opracowano technologię błyskawicznego wykrywania bakterii i grzybów

Szybka metoda wykrywania nowotworów opracowana na Politechnice Łódzkiej

Białostoccy naukowcy otrzymali patent na sztuczną ślinę

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły