Dodano: 19 stycznia 2023r.

Znaleziono ponad 250 skamieniałych jaj dinozaurów

W środkowych Indiach badacze natrafili na ponad 250 skamieniałych jaj tytanozaurów. Dinozaury te należały do największych, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Odkrycia ujawniają nieznane szczegóły dotyczące życia tych gigantycznych zwierząt na subkontynencie indyjskim.

Znaleziono ponad 250 skamieniałych jaj dinozaurów

 

Odkrycia dokonano w Formacji Lameta, która znajduje się w dolinie Narmada w środkowych Indiach. Już wcześniej badacze natrafili tam na liczne skamieniałości szkieletów i jaj dinozaurów z okresu późnej kredy. Ostatnie prace na tym obszarze odsłoniły 92 gniazda zawierające łącznie 256 jaj należących do tytanozaurów.

Odkrycia dokonał zespół pod kierownictwem Harsha Dhimana z University of Delhi. Szczegółowe badania gniazd pozwoliły naukowcom na wysnucie wniosków na temat zwyczajów życiowych tytanozaurów.

Wyniki i opis badań opublikowano w czasopiśmie „PLOS ONE” (DOI: 10.1371/journal.pone.0278242).

Większa różnorodność gatunkowa

Autorzy zidentyfikowali jaja należące do sześciu różnych gatunków tytanozaurów. Sugeruje to większą różnorodność gatunkową tych dinozaurów, niż świadczyły odkryte wcześniej skamieniałości szkieletów. Na podstawie układu gniazd zespół wywnioskował, że tytanozaury zakopywały swoje jaja w płytkich dołach, tak jak współczesne krokodyle.

Pewne patologie znalezione w skamieniałościach, takie jak rzadki przypadek „jajka w jajku”, wskazują, że fizjologia układu rozrodczego tych dinozaurów była nieco podobna do ptasiej. Z kolei obecność wielu gniazd na tym samym obszarze sugeruje, że tytanozaury wspólnie budowały gniazda na jednym obszarze. Takie zachowania lęgowe znane są też u obecnych ptaków.

Badacze wysnuli też wniosek, że bliskie rozstawienie gniazd pozostawiało niewiele miejsca dla dorosłych osobników. Potwierdzałoby to tezę, że tytanozaury pozostawiały swoje młode, by te radziły sobie same od momentu wyklucia.

Rozległa wylęgarnia tytanozaurów

Szczegóły dotyczące zwyczajów reprodukcyjnych dinozaurów mogą być trudne do ustalenia. Mimo to odkryte gniazda i tak dostarczają wielu danych o jednych z największych dinozaurów w historii. Skamieniałości pochodzą z czasów krótko przed końcem ery dinozaurów.

- Nasze badania ujawniły obecność rozległej wylęgarni tytanozaurów i oferują wgląd w warunki gniazdowania i strategie reprodukcyjne tytanozaurów tuż przed ich wyginięciem – tłumaczy Harsha Dhiman.

Tytanozaury to grupa zauropodów żyjąca od okresu późnej jury do końca kredy. Były one jednymi z największych lądowych zwierząt w dziejach. Miały małe, szerokie i wydłużone głowy, osadzone na długich szyjach. Naukowcy uważają, że ich budowa ciała z krępymi, krótszymi przednimi kończynami i elastycznym kręgosłupem, sprawiała, iż były zwinniejsze od swoich krewnych. Według wcześniejszych badań tytanozaury odżywiały się drzewami iglastymi, sagowcami, palmami, ale też trawami.

 

Źródło: Public Library of Science, fot. Dhiman et al., 2023, PLOS ONE, CC-BY 4.0