Dodano: 28 lipca 2021r.

Zmiany klimatu sprawią, że w Europie będzie więcej katastrofalnych burz i powodzi

Naukowcy twierdzą, że katastrofalne powodzie, takie jak te, które ostatnio nawiedziły Europę Zachodnią, mogą stać się znacznie częstsze. Wszystko przez zmiany klimatu.

Zmiany klimatu sprawią, że w Europie będzie więcej katastrofalnych burz i powodzi

 

Badając wpływ zmian klimatu na Europie naukowcy ustalili, że w przyszłości nastąpi znaczny wzrost występowania intensywnych, wolno przemieszczających się burz. Szacunki badaczy sugerują, że pod koniec wieku tego rodzaju burze mogą występować na lądzie 14 razy częściej. Takie powoli poruszające się burze i towarzyszące im intensywne opady mają ogromną, niszczycielską moc, którą widzieliśmy ostatnio w Niemczech i Belgii.

Wyniki analiz ukazały się na łamach pisma „Geophysical Research Letters” (DOI: 10.1029/2020gl092361).

Niszczycielskie burze

Połączenie niezwykle obfitych opadów i wolno przesuwającego się frontu burzowego najprawdopodobniej przyczyniło się do powodzi, która zabiła co najmniej 170 osób w Niemczech i Belgii. Żywioł dotknął także, ale w mniejszym stopniu Holandię, Luksemburg i Szwajcarię.

Naukowcy pracujący pod kierunkiem dr Abdullaha Kahramana z Uniwersytetu Newcastle wykorzystali w swoich badaniach niezwykle szczegółowe symulacje modeli klimatycznych opracowane przez brytyjski Met Office Hadley Centre. Dzięki nim ustalili, że wolno poruszające się burze intensyfikują opady, które gromadzą się lokalnie, zwiększają ryzyko gwałtownych powodzi w całej Europie. Wyniki badań pokazują też, że burze powodujące intensywny deszcz będą poruszać się wolniej wraz ze zmianą klimatu, wydłużając czas opadów w jednej lokalizacji.

- Dzięki ostatnim postępom w dziedzinie mocy obliczeniowej superkomputerów mamy teraz paneuropejskie symulacje klimatyczne, które szczegółowo analizują atmosferę, tak jak robią to modele prognozowania pogody na krótki dystans. Modele te mają rozstaw siatki wynoszący około 2 km, co pozwala im znacznie lepiej symulować systemy burzowe. Korzystając z tych najnowocześniejszych symulacji klimatycznych opracowaliśmy metryki, aby wyodrębnić potencjalne przypadki intensywnych opadów deszczu oraz mniejszy podzbiór tych przypadków, które mogą powodować duże nagromadzenie opadów. To zapewnia całościowy obraz problemu i pomaga nam zrozumieć, które czynniki atmosferyczne przyczyniają się do intensywnych opadów deszczu – powiedział Kahraman.

- To jedno z pierwszych badań, w których przeanalizowano zmiany prędkości takich systemów obfitujących w deszcze – ważny aspekt przyczyniający się do zagrożenia powodziowego. Obecnie badamy również inne ekstremalne typy pogody, analizując dane z symulacji klimatycznych – dodał badacz.

Ponure prognozy

Najnowsza analiza jest jedną z pierwszych, która ocenia rolę powolnych burz w wywoływaniu ekstremalnych ulew w Europie. Burze przewidywane w nowym badaniu poruszają się jeszcze wolniej niż te, które zalały Niemcy, Belgię i inne kraje. To doprowadzi do jeszcze bardziej ekstremalnych opadów i powodzi. - Symulacje sugerują, że w przyszłości może być jeszcze gorzej – zaznaczył Kahraman.

- To badanie pokazuje, że oprócz intensyfikacji opadów wraz z globalnym ociepleniem możemy również spodziewać się dużego wzrostu częstotliwości występowania wolno poruszających się burz. Jest to bardzo istotne, co widać było w przypadku niedawnych powodzi obserwowanych w Niemczech i Belgii. Pokazały one niszczycielskie skutki wolno poruszających się burz – powiedziała Lizzie Kendon z UK Met Office. - Nasze odkrycie, że ulewne deszcze mogą być 14 razy częstsze do końca stulecia w scenariuszu wysokiej emisji gazów cieplarnianych pokazuje to, czego możemy się spodziewać w całej Europie, jeśli nie ograniczymy naszych emisji - dodała.

„Sygnał alarmowy”

Wyniki badań są istotne dla polityki adaptacji do zmian klimatu w Europie, ze szczególnymi implikacjami dla przyszłych skutków powodzi, projektowania systemów infrastruktury i zarządzania zasobami wodnymi. Obecnie prawie stacjonarne, niemal nieporuszające się burze, są rzadkością w Europie i czasami zdarzają się w rejonie Morza Śródziemnego. Dokładne prognozy przyszłych zmian w zakresie intensywnych opadów deszczu mają kluczowe znaczenie dla opracowania skutecznych planów adaptacji i łagodzenia skutków zmiany klimatu.

- Rządy na całym świecie zbyt wolno redukują emisje gazów cieplarnianych, a globalne ocieplenie postępuje w szybkim tempie. Badanie to sugeruje, że zmiany w ekstremalnych burzach będą znaczące i spowodują wzrost częstotliwości niszczycielskich powodzi w całej Europie. Jest to sygnał alarmowy, którego potrzebujemy, aby stworzyć ulepszone systemy ostrzegania i zarządzania w sytuacjach kryzysowych, a także wdrożyć zmiany w naszych projektach infrastruktury, aby uczynić je bardziej odpornymi na te trudne zdarzenia pogodowe – podkreślił Hayley Fowler z Uniwersytetu Newcastle.

Analiza jest jedną z pierwszych, która w takiej rozdzielczości modeluje klimat całej Europy. Zespół ma nadzieję zbadać wolno poruszające się burze w innych scenariuszach, w których emisje zostaną zmniejszone w przyszłości, ale spodziewa się, że wzrost częstotliwości takich burz utrzyma się.

 

Źródło: Newcastle University, fot. Martin Seifert/ Wikimedia Commons/ CC0 1.0