Dodano: 28 grudnia 2021r.

Zalety i wady lekcji z native speakerem

Dla wielu uczniów nauka języka obcego z native speakerem wydaje się najlepszym rozwiązaniem dla szybkich sukcesów. W rzeczywistości jednak, lekcje z native speakerem mają tyle samo zalet, co również wad. Czy w takim wypadku korzystanie z usług zagranicznego nauczyciela języka obcego jest warte przemyślenia? Zobaczmy, gdzie szukać native speakerów oraz jakie plusy i minusy ma nauka z taką osobą.

Zalety i wady lekcji z native speakerem

 

Native speaker – gdzie szukać?

Native speaker języka obcego ma wiele zalet, choć nauka z nim może również posiadać parę wad. Zanim do nich przejdziemy, warto zastanowić się, czy nauka z taką osobą jest dla nas odpowiednia. Jeżeli uważasz, że warto spróbować nauki z native speakerem, znajdź odpowiednio dysponowanego nauczyciela.

Oferty najlepszych korepetytorów i lektorów w Polsce znajdziesz w serwisie BUKI. Są tam także ogłoszenia native speakerów wszystkich najważniejszych języków, których warto się dziś uczyć. Sprawdź koniecznie i zobacz, czy przekonają Cię zalety pracy z obcokrajowcem.

Zalety lekcji z native speakerem

Jeżeli zdecydujesz się na lekcje z native speakerem, musisz przygotować się na dość wymagające zajęcia. Nie każdemu taka nauka może przypaść do gustu, tym bardziej, jeśli jest się dopiero na początku drogi do poznania języka. Warto jednak przekonać się, jakie są największe zalety lekcji z native speakerami:

  • Native speaker najlepiej zna wymowę wyrazów. Dzięki temu możesz poznać, jak poprawnie mówić w języku obcym i to z odpowiednim akcentem. Zwróć tylko uwagę na pochodzenie swojego nauczyciela – w obrębie jednego języka mogą być dziesiątki różnych akcentów!
  • Zajęcia odbywają się w całości w języku obcym. To świetny sposób, by jeszcze odważniej „wejść” w język. Nawet, gdy chcesz o coś zapytać, musisz posłużyć się językiem obcym. Polski na nic się tutaj nie zda.
  • Zyskasz dostęp do nowatorskich metod nauki. Native speakerzy często korzystają z nieformalnych metod nauki. Zamiast pracy z podręcznikiem, możesz oczekiwać sporo zajęć integracyjnych. Wykorzystywanie multimediów nie jest niczym obcym. Równie często polega się na pracy w grupach.

Wady lekcji z native speakerem

Każdy kij ma dwa końce i podobnie rzecz ma się w przypadku lekcji z native speakerem. To nie tak, że wystarczy współpracować z obcokrajowcem, by uzyskać najlepsze wyniki nauki. Warto dołożyć jeszcze sporo od siebie i stale rozwijać swoje umiejętności, gdyż same lekcje mogą nie wystarczyć. Tym bardziej, że native speaker ma jednak parę wad:

  • Płynne wypowiedzi mogą być niezrozumiałe. Nie każdemu łatwo przychodzi przyzwyczajenie się do prowadzenia lekcji w języku obcym. Osoby początkujące mogą mieć problem ze zrozumieniem tego, co native speakerzy mają do przekazania. Dlatego też tego typu lekcje zaleca się raczej bardziej zaawansowanym uczniom.
  • Nie każdy native jest filologiem. Co w przypadku, gdy chcemy dogłębnie poznać zasady gramatyki czy słowotwórstwa? Do poprawnego wyjaśnienia wielu zagadnień językowych potrzebna jest specjalistyczna wiedza filologiczna. Sama znajomość języka nie oznacza, że native speaker jest w stanie dobrze uczyć. Warto zwrócić na to uwagę.
  • Lekcje z native speakerami są droższe. Często zdarza się, że obcokrajowcy naliczają wyższe stawki za lekcje tylko dlatego, że są native speakerami. Jeśli wraz z ceną idzie wysoka jakość, to nie ma problemu. Jednakże nie każdy native speaker potrafi uczyć, więc czy warto wówczas przepłacać? Może zamiast tego warto znaleźć wykwalifikowanego Polaka?

Ostatecznie, decyzja w sprawie lekcji z native speakerem zależy od ucznia. Należy mieć na uwadze, że takie zajęcia nie są dla każdego optymalnym rozwiązaniem.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. Pxhere