Dodano: 02 lipca 2024r.

Wyginięcie dinozaurów mogło utorować drogę do rozprzestrzenienia się winogron

W nowej publikacji naukowcy sugerują, że wino zawdzięczamy asteroidzie, która wykończyła dinozaury. Najwcześniejsze znane skamieniałe nasiona winogron znaleziono w Indiach i mają 66 milionów lat. Uczeni uznali, że to nie przypadek, że winogrona pojawiły się w zapisie kopalnym mniej więcej wtedy, gdy ogromna asteroida uderzyła w Ziemię. Według badaczy, zniknięcie dinozaurów zmieniło lasy, co pozwoliło winogronom rozprzestrzenić się po świecie.

Wyginięcie dinozaurów mogło utorować drogę do rozprzestrzenienia się winogron

 

Rzadko zdarza się, aby miękkie tkanki, takie jak owoce, zachowały się w postaci skamieniałości, dlatego wiedza naukowców na temat starożytnych owoców pochodzi przeważnie z nasion. Grupa naukowców w badaniach, które ukazały się w czasopiśmie „Nature Plants” (DOI: 10.1038/s41477-024-01717-9), przeanalizowała skamieniałe nasiona winogron znalezione w Kolumbii, Panamie i Peru. Pestki te mają od 60 do 19 milionów lat i pomogły ustalić, jak winorośl rozprzestrzeniła się po świecie w okresie po wyginięciu dinozaurów.

Wyginięcie dinozaurów dało szansę winogronom

66 milionów lat temu w Ziemię uderzyła duża asteroida o średnicy od 10 do 15 kilometrów, zostawiając po sobie krater uderzeniowy Chicxulub, który znajduje się na dnie Zatoki Meksykańskiej. Kolizja wywołała gigantyczną katastrofę, w wyniku której wymarło około 75 proc. gatunków roślin i zwierząt. Kosmiczna skała uderzyła w Ziemię z siłą 10 miliardów bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. Wywołała ogromne pożary lasów oraz potężne tsunami, które dotarło w odległe rejony planety. Uderzenie wyrzuciło również w atmosferę gigantyczne ilości siarki, co zablokowało promienie słoneczne dochodzące do powierzchni planety i spowodowało globalne ochłodzenie. Wydarzenia te na zawsze zmieniły oblicze naszej planety. 

Analizowane w badaniach nasiona, a zwłaszcza najstarsze z nich, jest najwcześniejszym znanym przykładem roślin z rodziny winoroślowatych na półkuli zachodniej, choć najstarsze skamieniałe pestki winogron mają 66 milionów lat. Mniej więcej w tym czasie w Ziemię uderzyła asteroida wykańczając nieptasie dinozaury. Naukowcy uważają, że rozprzestrzenianie się tych roślin mogło nastąpić w wyniku zmian w środowisku po wyginięciu dinozaurów. 

- Zawsze myślimy o zwierzętach, dinozaurach, ponieważ były one najbardziej dotknięte, ale wymieranie miało również ogromny wpływ na rośliny – powiedział Fabiany Herrera z Field Museum, główny autor publikacji. - Las sam się zresetował, w sposób, który zmienił skład roślin – dodał. 

Herrera i jego współpracownicy wysunęli hipotezę, że zniknięcie dinozaurów mogło pomóc w zmianie lasów. - Wiadomo, że duże zwierzęta, takie jak dinozaury, zmieniają otaczające je ekosystemy. Uważamy, że gdyby po lesie wędrowały duże dinozaury, prawdopodobnie powalałyby drzewa, skutecznie utrzymując lasy bardziej otwarte niż obecnie — mówi Mónica Carvalho z Uniwersytetu Michigan, współautorka artykułu. 

Zgodnie z tą koncepcją, bez dużych dinozaurów, które modelowały las, niektóre lasy tropikalne, w tym te w Ameryce Południowej, stały się bardziej zatłoczone. Te nowe, gęste lasy dały okazję roślinom pnącym. - W zapisie kopalnym mniej więcej w tym czasie zaczynamy dostrzegać więcej roślin, które wykorzystują podpory do wspinania się po drzewach, jak winogrona – przyznał Herrera. Dywersyfikacja ptaków i ssaków w latach następujących po masowym wymieraniu mogła również pomóc winogronom poprzez rozprzestrzenianie ich nasion. 

Burzliwe ścieżki ewolucyjne winorośli

Herrera jest współautorem publikacji na temat najstarszego skamieniałego nasiona winogrona znalezionego w Indiach. Przez lata swojej pracy poszukiwał skamieniałości pestek winogron w Ameryce Południowej. Jak przyznał, było to jak szukanie igły w stogu siana. Dopiero w 2022 roku udało się znaleźć w Andach nasiono w skale liczącej 60 milionów lat. To nie tylko pierwsza południowoamerykańska skamieniałość winogron, ale także jedna z najstarszych na świecie. 

Skamieniałe nasiono zostało zidentyfikowane na podstawie jego szczególnego kształtu, rozmiaru i innych cech morfologicznych. W laboratorium uczeni przeprowadzili tomografię komputerową, pokazując jego wewnętrzną strukturę, która potwierdziła jego tożsamość. Zespół nazwał skamieniałość Lithouva susmanii, na cześć Arthura T. Susmana, paleobotanika z Field Museum. - Ten nowy gatunek jest ważny, ponieważ potwierdza południowoamerykańskie pochodzenie grupy, w której wyewoluowała pospolita winorośl Vitis — przyznał Gregory Stull, współautor publikacji. 

W dalszych badaniach terenowych w Ameryce Południowej i Środkowej zespół znalazł dziewięć nowych gatunków skamieniałych winogron. Badacze wyjaśnili, że te skamieniałe nasiona nie tylko opowiadają historię rozprzestrzeniania się winogron na półkuli zachodniej, ale mówią także o licznych wyginięciach i rozproszeniu, którym uległa rodzina winogron. Ich miejsce w drzewie genealogicznym winorośli wskazuje, że ich ewolucyjna podróż była burzliwa. 

- Zapis kopalny mówi nam, że winorośl to bardzo odporna roślina. Należy do grupy, która wiele razy wyginęła w regionie Ameryki Środkowej i Południowej, ale udało jej się przystosować i przetrwać w innych częściach świata — wskazał Herrera. 

Źródło: Field Museum, fot. Taryn, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons