Dodano: 10 styczeń 2019r.

Wrony brodate potrafią ocenić ciężar przedmiotów

Kiedy patrzymy na sposób, w jaki poruszają się obiekty na wietrze, potrafimy określić ich ciężar. Okazuje się, że to samo potrafią wrony brodate. Ten rodzaj wnioskowania zaobserwowano wcześniej tylko u ludzi.

Wrona brodata

 

Wrony brodate należą do jednych za najinteligentniejszych gatunków ptaków. Potrafią wytwarzać wyrafinowane narzędzia, których szablony wzorców mają w swoich umysłach (Niezwykłe zdolności wrony brodatej. Potrafi wytwarzać narzędzia z pamięci). Narzędzia przez nie wytwarzane mogą składać się z dwóch lub więcej elementów, które osobno są bezużyteczne (Wrony brodate potrafią tworzyć skomplikowane narzędzia). Do niesamowitych zdolności tych ptaków badacze dodali kolejną. Okazuje się, że wrony brodate mogą także ocenić ciężar obiektów poprzez obserwację, jak te zachowują się na wietrze.

Dla każdego człowiek oczywistym jest, że obiekty poruszane delikatnym wiatrem, muszą być lekkie, a te, które się nie poruszają, są ciężkie. Wrony brodate zademonstrowały tę samą umiejętność, dokładnie oceniając wagę obiektu w oparciu o to, jak porusza się na wietrze. Ptaki te mogą być pierwszymi istotami innymi niż ludzie, u których zaobserwowano taką umiejętność.

 

Wrony i kruki są dość dobrze znane ze swojej inteligencji i sprytu. W nowych badaniach naukowcy starali się ustalić, w jakim stopniu wrony brodate mogą wnioskować o masie ciała. Wrony brodate (Corvus moneduloides) to endemiczny gatunek występujący wyłącznie w Nowej Kaledonii i na Wyspach Lojalności.

Wyniki badań naukowców z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii, University of Auckland w Nowej Zelandii, Max Planck Institute for the Science of Human History w Niemczech oraz Bertha von Suttner University w Austrii zostały opublikowane na łamach pisma „Proceedings of the Royal Society B”.

- Jeśli widzimy jedno kartonowe pudło targane wiatrem przez ulicę, a drugie pozostaje nieruchomo pomimo silnych podmuchów, możemy wywnioskować, które z nich jest ciężkie, a które lekkie. Ta umiejętność wyciągania wniosków na temat właściwości obiektu poprzez obserwację, może być użyteczna w szerokim zakresie kontekstów - napisali naukowcy w publikacji.

By sprawdzić zdolności ptaków w tym zakresie badacze wytrenowali 12 osobników wrony brodatej do oceny ciężaru przedmiotów. Podczas szkolenia ptaki mogły dotykać i podnosić przedmioty. Sześć wron było nagradzanych smakołykami za wybór lekkich przedmiotów. Pozostałe sześć nagradzano za wybór ciężkich obiektów. Gdy wrony się pomyliły nie dostawały nic.

W następnej fazie eksperymentu inne przedmioty, których ptaki wcześnie nie widziały – jeden ciężki i jeden lekki – zawieszono na sznurkach i skierowano na nie strumień powietrza z wentylatora. Zanim dopuszczono ptaki bezpośrednio do obiektów, obserwowały one zachowanie przedmiotów w różnych warunkach - przy włączonym oraz przy wyłączonym wentylatorze. Ptaki obserwowały obiekty przez trzy dni w sesjach powtarzanych co kilka godzin.

W końcu wrony poddano próbie. Zostały dopuszczone do obiektów. Pierwszy test miał określić, czy w ogóle pamiętają, za co dostaną nagrodę. I tak się stało. Ptaki uprzednio nagradzane za wybór (wrzucenie przedmiotu do plastikowej tuby) lekkich obiektów, kierowały się w stroną właśnie tych przedmiotów.

Następnie zaprezentowano im obiekty wiszące przy wentylatorze. Ptaki dokonywały właściwego wyboru w 73 proc. przypadków.

Umiejętność określenia ciężaru obiektu przydaje się ptakom na wolności. Wrony często upuszczają orzechy na ziemię, aby uderzenie rozłupało skorupę. Ciężar orzecha może wskazywać, czy zawiera on jadalną część, czy jest zgniły wewnątrz. Umiejętność wnioskowania masy przez obserwację może być dla nich przydatna podczas żerowania.

 

Źródło: New Scientist, fot. freddesmoulins/ iNaturalist/ CC BY NC