Dodano: 06 września 2021r.

Wady i zalety przyłącza gazowego? Sprawdzamy czy warto

Jak większość rozwiązań, przyłącze gazowe ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Na ogrzewanie gazowe decyduje się coraz więcej osób, dostrzegając w takim rozwiązaniu więcej zalet, niż wad. Za zwolennikami błękitnego paliwa, przemawiać może wygoda tego rodzaju ogrzewania, ponieważ sam piec gazowy nie wymaga większej obsługi.

Wady i zalety przyłącza gazowego? Sprawdzamy czy warto

 

Przyłącze gazowe co to takiego?

Przyłącze gazowe jest odcinkiem odgałęzienia od sieci gazowej, który łączy obiekt z siecią. Decydując się na przyłącze gazowe musimy spełnić szereg regulacji. Początkowym etapem zawsze jest stworzenie projektu przyłącza gazowego. Zadanie to należy powierzyć fachowcom, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Istnieje także możliwość zgłoszenia się do gazowni, w celu uzyskania fachowej pomocy przy projekcie przyłącza gazowego. Projekt ten następnie musi zostać zatwierdzony przez gazownie. Koszt samego projektu oscylować może w granicach 1,5 tys. zł. Kolejnym krokiem jest montaż instalacji oraz złożenie do operatora gazociągu odpowiedniego wniosku o określenie warunków przyłącza. Po spełnieniu wszelkich formalności, w finalnym etapie możemy zacząć korzystać z błękitnego paliwa np. do ogrzewania podłogowego.

Zalety przyłącza gazowego

Decyzja ogrzewania domu gazem ziemnym może okazać się bardzo wygodnym rozwiązaniem, ponieważ poza corocznym przeglądem, nie wymaga większej ingerencji człowieka. Ponadto kotły zazwyczaj są zautomatyzowane, co znacznie ułatwia programowanie pracy urządzenia. Kotły gazowe charakteryzują się również wysoką sprawnością i oszczędnością, a to z kolei wpływa na niższe rachunki za ogrzewanie domu gazem. Pośród wymienianych zalet przyłącza gazowego, istotne jest także to, że zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu mamy więcej przestrzeni do zagospodarowania. W przypadku kotłów gazowych można mówić także o dużo większej czystości, niż ma to miejsce w przypadku urządzeń na paliwa stałe. Spalaniu gazu nie towarzyszą odpady stałe. Jedną z ważniejszych zalet przyłącza gazowego jest także niska emisja dwutlenku węgla, co sprzyja środowisku. Ogrzewanie podłogowe gazowe może także znacznie obniżyć zużycie gazu.

Wady ogrzewania gazem w domu

Jedną z najczęściej wymienianych wad, jeżeli chodzi o ogrzewanie domu gazem, jest bardzo duży koszt inwestycyjny. Wydzielenie kotłowni, projekt przyłącza gazowego oraz wykonanie instalacji gazowej wymaga sporych nakładów finansowych. Niemniej ogrzewanie domu gazem generuje znacznie niższe rachunki, niż w przypadku ogrzewania domu prądem. Szereg formalności sprawia także, że wykonanie przyłącza gazowego jest bardzo czasochłonne. Nie w każdym miejscu jest także możliwość przyłączenia się do sieci np. kiedy dom znajduje się w dużej odległości od sieci gazowej. Decyzja zależy zatem nie tylko od nas, ale także od Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Co tańsze gaz, czy prąd?

Instalacja gazowa, jak już wspomnieliśmy ma swoje wady i zalety. Na szczególną uwagę zasługują same ceny gazu. W zestawieniu kosztów ogrzewania gazowego oraz ogrzewania domu prądem, korzyści znacznie przemawiają za ceną gazu, ponieważ jest on kilkukrotnie tańszy niż prąd. Średnia cena prądu na rynku wynosi obecnie od 0,69 do 0,78 zł za kWh i jest znacznie wyższa niż cena gazu. Niemniej przy budynku o małej kubaturze, przyłącze gazowe może okazać się mniej korzystnym rozwiązaniem w kontekście cen. Do podjęcia odpowiedniej decyzji, posłużyć może wykonanie obliczeń zapotrzebowania na ciepło do podgrzania wody oraz do ogrzania domu, w zależności od sezonu. Obliczenia warto powierzyć doświadczonej osobie, która zajmuje się świadectwami energetycznymi i wskaże na koszty rozwiązań.

Gaz ziemny i gaz płynny - jaka jest różnica?

W przypadku gazu ziemnego i gazu płynnego można mówić o dużym rozwoju w kontekście ogrzewania. Najczęściej wybieranym paliwem jest gaz ziemny. Zdarza się jednak, że nie mamy bezpośredniego dostępu do przyłączenia sieci gazowej, bądź nasza planowana instalacja jest znacznie oddalona od sieci gazowej, a zrealizowanie jej rozbudowy byłoby bardzo kosztowne. W takich przypadkach alternatywnym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazem płynnym, który wymaga instalacji zbiornikowej.

Co przyniesie przyszłość. Tańszy będzie prąd, czy gaz?

Zarówno ceny prądu, jak i gazu idą w górę. Najpewniej w roku 2022 odbiorców prądu i gazu czekają kolejne podwyżki cen. Już teraz warto zwrócić uwagę na oferty z gwarancją cen, które ochronią nas przed nadchodzącymi podwyżkami. W porównywarce cen prądu i gazu znajdziesz dostępne oferty na rynku. U niektórych sprzedawców jest także możliwość zakupu prądu i gazu w pakiecie. Takie oferty łączone mogą okazać się znacznie korzystniejsze, niż rozdzielne umowy.

 

Źródło: Artykuł partnera, fot. Pxhere