Dodano: 25 lipca 2019r.

W Ekwadorze odkryto ślady nieznanej kultury sprzed 6,5 tys. lat

Międzynarodowa grupa archeologów odkryła na stanowisku w Ekwadorze ślady po nieznanej, starożytnej kulturze. Badacze znaleźli fragmenty naczyń ceramicznych, których wiek oszacowano na lata 4640–4460 przed naszą erą.

Fragmenty ceramiki  nieznanej, starożytnej kultury

 

Na pozostałości ceramicznych naczyń archeolodzy natknęli się na stanowisku Real Alto w Ekwadorze. Połączona grupa ekwadorski, japońskich i rosyjskich badaczy znalazła ceramikę na głębokości około jednego metra. Analiza radiowęglowa za pomocą spektrometru mas wykazała, że fragmenty naczyń pochodzą z 4640-4460 r. p.n.e.

Okres, na który wskazuje datowanie radiowęglowe graniczy z początkami kultury Valdivia - jednej z najstarszych osiadłych kultur zarejestrowanych w obu Amerykach. Pozostałości kultury Valdivia zostały odkryte w 1956 r. na zachodnim wybrzeżu Ekwadoru. Na podstawie znalezisk archeologicznych ustalono, że przedstawiciele tej kultury uprawiali kukurydzę, fasolę, maniok, paprykę chili i bawełnę. Trudnili się też rybołówstwem i myślistwem. Społeczność ta budowała swoje domy w kręgu lub owalu wokół centralnego placu. Wytwarzała także ceramikę, a jej znakiem rozpoznawczym są misternie rzeźbione figurki, które stały się symbolem Ekwadoru.

 

Jednak znaleziona na stanowisku Real Alto ceramika różni się od tej wytwarzanej przez kulturę Valdivia przede wszystkim kompozycją dekoracyjną oraz sposobem jej nakładania. Archeolodzy wcześniej w różnych miejscach wykopalisk znajdywali fragmenty ceramiki, których nie udało się przypisać do żadnej ze znanych społeczności starożytnej Ameryki. To, jak twierdzą badacze, daje im dodatkowy argument, że obecne znaleziska wskazują na nieznaną dotąd kulturę, która prawdopodobnie rozwijała się równolegle do kultury Valdivia.

Wyniki badań ukazały się w piśmie „Antiquity”.

- Powszechne pojawienie się ceramiki było swego rodzaju przełomem technicznym związanym z wieloma aspektami ludzkiego życia i poziomem rozwoju gospodarczego w różnych częściach globu. Opracowanie sposobu wytwarzania naczyń ceramicznych w różnych społecznościach potwierdza, że nasi przodkowie ewoluowali pod względem różnorodności kulturowej. Ciekawe, że pomimo różnych dróg rozwoju człowieka, w sensie technologicznym zmierzaliśmy w tym samym kierunku - powiedział Aleksander Popow z Federalnego Uniwersytetu Dalekowschodniego, szef rosyjskiej ekspedycji archeologicznej do Ekwadoru.

Jak dodał Popow, w następnym etapie wykopalisk zespół badawczy będzie szukał dodatkowych artefaktów nowej kultury. Takie odkrycia mogą pomóc w określeniu warunków jej rozwoju z większą precyzją.

Naukowcy uważają, że w Ekwadorze można znaleźć fragmenty ceramiki związane z jeszcze starszymi kulturami. Takie odkrycie mogłoby pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy ceramika została wynaleziona w Ameryce Południowej w tym samym czasie, co w innych kulturach świata, czy też może technika jej wyrobu została zaimportowana. Informacje te pomogą lepiej zrozumieć procesy równoległego rozwoju ludzi w różnych regionach świata.

Rosyjscy naukowcy z Federalnego Uniwersytetu Dalekowschodniego prowadzą badania cywilizacji ludzkich po przeciwnych stronach Oceanu Spokojnego - w Ameryce Południowej i Azji Wschodniej. Szukają wspólnych cech adaptacyjnych do zmian środowiskowych starożytnych ludzi, które wpłynęły na ekonomiczne, gospodarcze i inne aspekty populacji.

 

Źródło: EurekAlert!, fot. Federalny Uniwersytet Dalekowschodni