Dodano: 03 kwietnia 2023r.

W Egipcie odkryto dwa tys. zmumifikowanych głów baranów

Archeolodzy odkryli ogromną kolekcję zmumifikowanych głów baranów w świątyni Ramzesa II w starożytnym mieście Abydos. Uczeni uważają, że czaszki prawdopodobnie zostały pozostawione jako ofiara dla faraona, co sugeruje, że Ramzes II był czczony tysiąc lat po śmierci.

W Egipcie odkryto dwa tys. zmumifikowanych głów baranów

 

Odcięte i zmumifikowane głowy baranów zostały odkryte w świątyni Ramzesa II w Abydos, starożytnym mieście położonym niecałe 700 km na południe od Kairu. Miejsce to zbudowano na cześć władcy, który panował między ok. 1279 p.n.e. a 1213 p.n.e. Odkryty 150 lat temu przybytek powstał już po śmierci faraona. Świątynia jest bogato zdobiona m.in. wizerunkami Ozyrysa. Był to bóg słynący z tego, że umierał a potem wracał do życia. Na uwagę w zasługuje też imponujący łuk z czarnego kamienia.

Odnalezione głowy baranów prawdopodobnie zostały złożone jako ofiara dla Ramzesa II. Był to kochany przez ludzi faraon, który zmarł około tysiąc lat przed pozostawieniem mu nietypowego daru.

Magazyn wypełniony czaszkami

Kolekcja czaszek została znaleziona przez naukowców z Uniwersytetu Nowojorskiego w nieznanym wcześniej starożytnym budynku magazynowym w północnej części świątyni – poinformowali przedstawiciele egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności w mediach społecznościowych.

Niektóre z głów baranów są pokryte bandażami i zostały częściowo zachowane, ale większość to „gołe” czaszki.

Na miejscu zespół znalazł również szczątki kóz, psów, krów, jeleni i strusia. Wszystkie zwierzęta zostały prawdopodobnie pozostawione około tysiąca lat po tym, jak Ramzes II rządził Egiptem. Naukowcy sądzą, że miała to być ofiara dla czczonego króla.

Starożytna propaganda

Ramzes II jest znany z niezwykle długiego panowania, które trwało 66 lat. Faraon rozszerzył starożytne egipskie imperium, a także utrzymywał sojusze z sąsiednimi krajami. Dzieła sztuki przedstawiające władcę często pokazują go jako wielkiego króla-wojownika. To prawdopodobnie jest powodem, dla którego był on tak czczony długo po swojej śmierci. Jednak zapisy historyczne sugerują, że jego sprawność wojskowa mogła być dziełem starożytnej propagandy.

Ministerstwo przekazało też, że wykopaliska w świątyni ujawniły inny wcześniej nieznany budynek, który powstał za czasów szóstej dynastii. Władała ona Egiptem od około 2323 r. p.n.e. do 2150 r. p.n.e. Okres ten poprzedza rządy Ramzesa II o 1100 lat.

Ten nieznany wcześniej budynek ma ściany grubości około 5 metrów i zawiera wiele niezwykłych artefaktów, w tym posągi, kamienne płyty, ubrania, skórzane buty, papirusy i fragmenty drzew. Nowe odkrycie „znacznie przyczyni się do ponownego przemyślenia działalności i architektury starego państwa w Abydos” – przekonują przedstawiciele ministerstwa.

 

Źródło: Live Science, fot. Panegyrics of Granovetter, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons