Dodano: 19 sierpień 2020r.

W Dolinie Śmierci zarejestrowano najwyższą temperaturę od ponad stu lat

W Dolinie Śmierci w Kalifornii termometry wskazały 54,4 stopnie Celsjusza. To najwyższa temperatura zarejestrowana na Ziemi od ponad 100 lat, kiedy to odnotowano światowy rekord temperatury powietrza wynoszący 56,7 st. C.

W Dolinie Śmierci zarejestrowano najwyższą temperaturę od ponad stu lat

 

54,4 stopnie Celsjusza - tak wysoka temperatura została zarejestrowana w Dolinie Śmierci w miejscu zwanym Furnace Creek o godzinie 15:41 czasu lokalnego w niedzielę 16 sierpnia. Jeśli pomiar zostanie potwierdzony przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO), to będzie to najwyższa temperatura zarejestrowana od 1913 roku i trzecia najgorętsza od początku prowadzenia rejestrów.

Trwająca obecnie w Kalifornii fala upałów spowodowała pożary i przerwy w dostawie prądu w całym stanie. A meteorolodzy prognozują dalszy wzrost temperatur w nadchodzących dniach.

Rekordy ciepła

Oficjalny globalny rekord ciepła, według Światowej Organizacji Meteorologicznej, padł również w Dolinie Śmierci. 10 lipca 1913 roku odnotowano tam temperaturę powietrza sięgającą 56,7 st. C. Na drugim miejscu znajduje się miasto Kibili w Tunezji, gdzie w 7 lipca 1931 roku zarejestrowano temperaturę 55 st. C. Ale wielu ekspertów podważa tamte pomiary, zwłaszcza ten z 1913 roku. Krytycy wskazują, że w tamtych czasach dokładność termometrów nie była specjalnie wysoka. Do tego w okolicy nie zanotowano tak wysokiej temperatury.

Dokładność rekordowo wysokich pomiarów była kwestionowana wielokrotnie. Do 2012 roku za rekordową temperaturę uznawano pomiar z 1922 roku z Libii. Słupki rtęci pokazały wówczas 57,8 st. C., ale ponowne analizy danych wykazały, że w pomiary wkradł się błąd i temperatura w rzeczywistości była wówczas niższa o około 7 st. C.

Pomiary temperatury można dokonywać na kilka sposobów. Standardem jest pomiar temperatury powietrza na wysokości 2 metrów nad gruntem przy pomocy termometru osłoniętego przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Ale jak wskazują specjaliści, taki pomiar nie bierze pod uwagę innych czynników, takich jak warunki środowiskowe. Jednym z głównych zarzutów wobec zapisu z 1913 r. jest to, że burza piaskowa zarejestrowana w tym samym czasie mogła przegrzać grunt i wpłynąć na wyniki pomiarów.

Potwierdzenie pomiarów

Proces weryfikacji globalnych zapisów ekstremalnych zjawisk pogodowych, które są archiwizowane w WMO, może zająć miesiące. Potwierdzenie zapisu wymaga międzynarodowego komitetu naukowców zajmujących się atmosferą, który analizuje oryginalne obserwacje, sprzęt użyty do ich wykonania oraz jego kalibrację.

Dolina Śmierci leży w bezodpływowej depresji na pustyni Mojave. Jest jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi. Jest to również jedno z najbardziej suchych miejsc na Ziemi, z rocznymi opadami wynoszącymi zaledwie 6 centymetrów.

 

Źródło: ScienceNews