Dodano: 18 maja 2020r.

W ciągu 10 lat w Europie pojawią się komary przenoszące niebezpieczne choroby zakaźne

Denga, Zika, czy żółta febra, to choroby kojarzone raczej z tropikalnymi regionami świata, ale naukowcy ostrzegają, że w ciągu 10 lat pojawią się one m.in. na wielu obszarach Europy. Wynika to ze zmian klimatu, które mogą otworzyć komarom je przenoszącym nowe obszary do kolonizacji.

komar

 

Naukowcy z Imperial College London oraz Tel Aviv University przewidują, że rosnące temperatury i zmieniające się wzorce opadów powiększą obszar występowania komarów Aedes aegypti, które odpowiedzialne są za rozprzestrzenianie się wielu niebezpiecznych chorób, jak denga czy żółta febra. Uczeni przekonują, że zmiany klimatyczne przyspieszą inwazję komarów na niektóre rejony Chin, Ameryki Północnej i Europy, w tym Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Turcji. Wyniki badań ukazały się na łamach pisma „Nature Communications”.

Zika czy żółta febra w Europie w ciągu 10 lat

Jak twierdzą naukowcy, zmiany klimatu mogą oznaczać, że komary, które przenoszą niebezpieczne choroby, zasiedlą rejony południowej Europy w ciągu najbliższych 10 lat. - Nasze badania pokazują potencjalne długoterminowe koszty emisji gazów cieplarnianych. Ten gatunek komara prawdopodobnie już skorzystał na niedawnych zmianach klimatu w dużej części świata. Ale zmiany klimatyczne zaczynają przyspieszać. Przewidujemy, że znaczące redukcje emisji mogłyby spowolnić inwazję – powiedział dr Kris Murray z Imperial College London.

Wiele chorób przenoszonych przez owady, w tym wspomniana już denga, żółta febra, czy chikungunya, poszerza swój zasięg, powodując powtarzające się epidemie. Głównym nosicielem tych chorób jest komar Aedes aegypti.

Zespół naukowców przeanalizował modele zmian klimatycznych i związany z tym wzrost temperatur. Porównał te dane z badaniami laboratoryjnymi, w których hodowano komary w różnych warunkach i temperaturach, na różne stadia życia komarów A. aegypti – od jaja, przez larwy, poczwarki, aż do osobników dorosłych. Następnie uczeni ustalili, jak wpłynie to na cykl życia komarów A. aegypti przy panujących warunkach pogodowych.

Wprowadzając do modelu dane na temat temperatury i opadów na świecie z ostatniego półwiecza oraz prognozy na nadchodzące lata, naukowcy mogli ocenić, jak szybko A. aegypti może skolonizować nowe obszary. Im szybciej osobniki będą osiągać dorosłość, tym więcej pokoleń komarów przyjdzie na świat.

Prognozy badaczy, sięgające do 2050 r., opierały się na dwóch scenariuszach emisji gazów cieplarnianych. Jeden z nich zakładał nie podejmowanie żadnych działań w celu ograniczenia emisji, drugi dokonanie znacznych redukcji emisji na całym świecie.

Alarmujące trendy

Wyniki sugerują, że w latach 1950–2000 świat stawał się o 1,5 proc. na dekadę „bardziej przyjazny” dla A. aegypti. Jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć, prognozy wskazują, że do 2050 r. będzie to nawet do 4,4 proc. na dekadę. W przypadku scenariusza, w którym ograniczamy emisję, będzie to 3,2 proc. na dekadę.

W scenariuszu wciąż wzrastających emisji, granice inwazji A. aegypti w Chinach i USA będą postępować o około sześć kilometrów rocznie do 2050 r., co stanowi 3,5-krotnie szybszy postęp niż w przypadku danych historycznych. Postęp ten oznacza, że w Europie, przede wszystkim w Hiszpanii, Portugalii, Grecji i Turcji, A. aegypti zadomowi się na stałe do 2030 r.

Zmiany klimatu mogą również zwiększyć liczebność owadów i wydłużyć czas ich rozmnażania. Doprowadzi to do sytuacji, w której komary będą na nas żerować przez większą część roku, co z kolei oznacza, że mieszkańcy zagrożonych obszarów, będą dłużej narażeni na zakażenie niebezpiecznymi chorobami.

- Przenosząc wiedzę zdobytą w laboratorium na mapy uważamy, że nasze badania mogą pomóc przygotować się i wdrożyć odpowiednie strategie zwalczania komarów i chorób przez nie przenoszonych w zmieniającym się klimacie – zaznaczył dr Takuya Iwamura z Tel Aviv University, główny autor publikacji.

 

Źródło: Imperial College London, fot. Muhammad Mahdi Karim/ Wikimedia Commons/ GFDL 1.2