Dodano: 27 lutego 2017r.

Trzmiele są znacznie mądrzejsze niż nam się wydawało

Trzmiele posiadają zdolności poznawcze na dużo wyższym poziomie niż dotąd sądzono. Potrafią uczyć się określonych zachowań tylko poprzez obserwację. Okazuje się, że trzmiele a także inne pszczołowate mają wiele nieznanych nam jeszcze talentów.

Trzmiel


Badacze z  Queen Mary University of London udowodnili, że trzmiele potrafią nauczyć się zachowań, z którymi nie miałyby do czynienia w naturze. We wcześniejszych doświadczeniach nauczono trzmiele wykonywać zadania, które prowadziły do uzyskania pokarmu. Eksperyment polegał na wpuszczeniu owada do pojemnika, gdzie znajdowały się obiekty symulujące kwiaty, jednak były one pod szybką. Otrzymanie pokarmu możliwe było jedynie poprzez pociągnięcie sznurka, który był przymocowany do imitacji kwiatu.

Poprzez pokazywanie trzmielom całego procesu chowania pokarmu pod szybką, z której wystawał tylko sznurek, z 291 osobników 23 zdołały przyswoić wiedzę i w ten sposób zdobywać pokarm. Gdy pokazano innym trzmielom, które nie brały udziału we wcześniejszym badaniu, zachowania wytrenowanych osobników, 15 z 25 owadów było w stanie wykonać zadanie za pierwszym razem.

Jednak teraz badacze poszli o krok dalej. Wcześniejsze doświadczenie pokazywało, że trzmiele potrafią nauczyć się określonych zachowań, ale były to zadania związane z ich naturalnymi zachowaniami podczas żerowania. Teraz badacze wytrenowali trzmiele do zachowań, z którymi nie miałyby szans zetknąć się w naturze.

Doświadczenie polegało na przemieszczeniu małej, żółtej piłeczki w wybrane miejsce. Oczywiście po wykonanym zadaniu trzmiel dostawał nagrodę w postaci kropli słodkiej wody. Na początku, tak jak w przypadku poprzedniego eksperymentu, pokazywano owadom, jak powinny wykonać zadanie.

Trzmiele podzielono na trzy grupy. Jedna z nich obserwowała przesuwającą się piłeczkę w docelowe miejsce za pomocą magnesu przesuwanego pod planszą testową. Druga grupa od razu dostała nagrodę wraz z piłeczką w miejscu przeznaczenia. A trzecia obserwowała wyszkolonego wcześniej owada, który sam przepychał piłeczkę i otrzymywał nagrodę.

Najszybciej wiedzę przyswoiły trzmiele z ostatniej grupy. Podczas badania piłeczki były umieszczane w różnych odległościach od celu. Wytrenowany wcześniej trzmiel zawsze wybierał najdalszą piłeczkę, jakby był szkolony w warunkach, gdzie pozostałe były nie do ruszenia. Jednak jego naśladowcy wybierali już najbliżej położoną piłeczkę. Do tego zmieniono kolor piłki, co nie wpłynęło na wyniki.

 

Wyniki doświadczeń pokazują, że jeśli istnieje presja trzmiele potrafią wykazać się zawansowanymi zdolnościami uczenia się i mogą opanować nowe, nienaturalne dla nich zachowania. Wyniki pokazują także niesłuszność przekonania, iż małe mózgi owadów mają zdolność uczenia ograniczoną do podstawowych czynności i zgodnych z ich naturalnym zachowaniem.



Źródło: The Guardian