Dodano: 28 października 2020r.

Trendy spożywcze – jak ludzie kupują w czasie pandemii?

Pandemia koronawirusa odmieniła nasze dotychczasowe życie i przyzwyczajenia. Dotyczy to niemal wszystkich dziedzin funkcjonowania, również w kwestii zakupów, w tym tak bazowych artykułów, jak żywność.

Trendy spożywcze – jak ludzie kupują w czasie pandemii?

 

Jak obecnie wyglądają trendy spożywcze? Czy w tej branży wystąpił tak wielki kryzys, jak w pozostałych dziedzinach gospodarki? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Zakupy spożywcze w dobie COVID-19

Nowe restrykcje sanitarne sprawiły, że zwykłe, codzienne czynności takie, jak choćby robienie zakupów spożywczych przybierają zupełnie inne formy.

Klienci, odwiedzający sklepy, muszą się liczyć z szeregiem ograniczeń i wymagań, które najpewniej pozostaną z nami jeszcze przez dłuższy czas. Dotyczy to choćby stosowania maseczek, dezynfekcji dłoni lub utrzymywania dystansu społecznego.

Po początkowym boomie spożywczym, w ostatnich miesiącach sprzedaż żywności wróciła do normalnych wartości. Zmieniły się jednak nieco metody robienia zakupów oraz zainteresowanie konkretnymi typami produktów.

Co zatem i jak kupują Polacy?

Zdrowa żywność na topie

Zainteresowanie zdrową żywnością pojawiło się jeszcze przed pandemią. Czas społecznej izolacji tylko pogłębił to zjawisko. Ludzie zamknięci w domach podejmowali bardziej przemyślane decyzje zakupowe, zwracając się w stronę certyfikowanych produktów bio.

Placówki takie, jak hurtownia zdrowej żywności SklepAgnex.pl, dostarczają sprawdzone towary i wartościowe produkty. Co najchętniej kupują nasi rodacy? Przede wszystkim stawiają na artykuły bez konserwantów, o w pełni naturalnym składzie.

Wiele osób jest gotowych nawet zapłacić nieco więcej, byle tylko otrzymać wysokiej klasy produkty.

Towary mrożone i o długim terminie przydatności do spożycia

Spędzanie większości czasu w domu sprawia, że sporo osób decyduje się obecnie na robienie zakupów na zapas. Dlatego można zaobserwować wzmożone zainteresowanie produktami o długim terminie przydatności do spożycia oraz żywnością mrożoną.

Tego typu produkty łatwo przechowywać przez dłuższy czas, co wpływa na zminimalizowanie marnotrawstwa, które od lat stanowi poważny problem w polskich domach.

Zakupy w Internecie

Na początku 2020 roku naprawdę niewielu klientów decydowało się na kupowanie żywności online. W większości przypadków traktowano to jako ciekawostkę lub eksperyment. Mało kto widział w tym rozwiązaniu sposób na robienie codziennych sprawunków.

W dobie izolacji społecznej, gdy ludzie starają się unikać niepotrzebnych kontaktów z innymi, wszystko się zmieniło.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na kupowanie żywności w e-commerce. Daje to wielki komfort robienia zakupów dokładnie wtedy, gdy ma się na to ochotę, raptem w kilku kliknięciach. Nie trzeba szukać miejsca parkingowego lub stać w długich kolejkach do kasy. Wszystkie produkty trafiają wprost przed nasze drzwi.

Daje to komfort oraz zwiększa bezpieczeństwo wszystkich członków rodziny.

Nowe opcje dostawy – coolomaty

Dostawy do drzwi to jednak nie jedyna metoda realizowania dostaw żywności dla klientów indywidualnych. Coraz większym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszą się obecnie coolomaty.

Co to takiego? Tym mianem określa się paczkomaty z dodatkowymi systemami chłodzącymi, w których można przechowywać świeżą i mrożoną żywność. Dzięki temu konsumenci nie muszą już czekać w domu na odbiór swoich zakupów. Mogą je podjąć z coolomatu o dowolnej porze dnia lub nocy.

Sklepy automatyczne – smart rozwiązania dla branży spożywczej

Chęć ograniczenia kontaktów międzyludzkich doprowadziła do rozprzestrzenienia się sklepów automatycznych. Pojawiają się zwłaszcza w dużych miastach. Są to maszyny, w których można nabyć rozmaite artykuły pierwszej potrzeby. Wszystko odbywa się bez udziału osób trzecich, a płatność realizuje się bezgotówkowo.

Automaty zakupowe umożliwiają kupowanie różnych produktów o dowolnej porze. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że pozwalają na nabycie potrzebnych towarów również w niehandlowe niedziele. Warto też pamiętać, że w takich miejscach zakupy dostaje się od razu. To wielka przewaga nad zakupami online, które trzeba planować przynajmniej z 24 godzinnym wyprzedzeniem.

Nowoczesne zakupy spożywcze – zwrot w stronę technologii

Pandemia koronawirusa zmusiła przedstawicieli spożywczych łańcuchów dostaw do poszukiwań nowych rozwiązań, które zapewnią konsumentom bezpieczeństwo i komfort kupowania.

Równocześnie robotyzacja i cyfryzacja sprzedaży znacznie usprawniły wiele procesów. Robienie zakupów spożywczych stało się dzięki temu znacznie prostsze i wygodniejsze, z czego będziemy chętnie korzystać nawet po zakończeniu epidemii.

 

Źródło: artykuł partnera