Dodano: 18 lipca 2022r.

Terapia manualna – kiedy stosować?

Terapia manualna należy do grupy zabiegów fizjoterapeutycznych. Oparta jest ona na biomechanice i funkcji układu ruchu. Terapia manualna jest zabiegiem, który opiera się na szczegółowym badaniu pacjenta, a następnie jego leczeniu manualnym.

Terapia manualna – kiedy stosować?

 

Postępowanie dotyczy pracy ze wszystkimi stawami, mięśniami i więzadłami. Do technik leczniczych zalicza się między innymi terapię tkanek miękkich, nerwowo-mięśniową, mobilizację stawów, a także specjalistyczne ćwiczenia i manipulacje. Czym jest terapia manualna? Kiedy warto ją stosować?

Co to jest terapia manualna?

Terapia manualna to metoda leczniczo-diagnostyczna, która polega na wspomaganiu leczenia schorzeń narządów ruchu, a w szczególności przy chorobach związanych z kręgosłupem lub zwyrodnieniem stawów. Tę technikę wykorzystuje się także w ortopedii, rehabilitacji oraz neurologii i reumatologii. Terapia manualna ma na celu przywrócić właściwą ruchomość stawów oraz zredukować dolegliwości bólowe. Fizjoterapeuta poprzez ucisk w odpowiednich miejscach na ciele dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową.

Terapia manualna okazuje się być pomocna w leczeniu stawów, które nie mają odpowiedniej ruchomości i zakresu ruchu. To ograniczenie może powodować dyskomfort, ból, a także prowadzić do zmiany prawidłowych wzorców postawy i ruchowych. Fizjoterapeuta zmniejsza napięcie mięśniowe, zwiększenia ich elastyczność i przywraca ruchomość sztywnych stawów, aby przywrócić pacjentowi prawidłowy ruch bez bólu.

Jakie efekty daje terapia manualna?

Zabieg terapii manualnej znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się ból i ograniczenia ruchu w stawach. Najszybsze efekty widać w przypadku stanów przeciążeniowych stawów czy tkanek. Sprawdza się także w przypadku stanów pooperacyjnych, ponieważ przyspiesza regenerację i poprawia funkcjonowanie aparatu ruchowego. Ponadto jest nieoceniona w rehabilitacji ortopedycznej. Niezbędny element wyposażenia gabinetu rehabilitacji to stół rehabilitacyjny (takie jak w ofercie Bitmed na https://bitmed.pl/244-stoly-rehabilitacyjne-stacjonarne) . Zarówno w gabinetach rehabilitacyjnych, jak i pracowniach masażu jest to podstawowy, a czasami jedyny i najważniejszy komponent umeblowania miejsca pracy.

Terapia manualna ma wiele zalet, ponieważ proces leczenia dostosowywany jest indywidualnie do pacjenta w zależności od jego stanu i schorzenia. Terapeuta dobiera metody leczenia uwzględniając problem i wybiera jedną z metod: masaż, stretching, manipulacje oraz mobilizacje stawowe, terapię punktów spustowych, neuromobilizację lub mobilizację tkanek miękkich.

Kiedy stosować terapię manualną?

Terapia manualna obejmuje bardzo szeroki zakres technik leczniczych i diagnostycznych. Aby przyniosła satysfakcjonujące efekty, powinna być stosowana przez wykwalifikowanych specjalistów. Metodę leczenia można stosować między innymi w przypadku takich schorzeń jak:

  • bóle mięśni,
  • różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości bólowe kręgosłupa,
  • rwa kulszowa i barkowa,
  • chroniczne bóle głowy i karku,
  • bóle migrenowe,
  • bóle stawowe kończyn górnych i dolnych,
  • stany przeciążeniowe tkanek,
  • wady postawy,
  • zaburzenia napięcia mięśni okolic miednicy,
  • zaburzenia snu,
  • drętwienie kończyn i palców,
  • napięcia wynikające ze stresu i przemęczenia,
  • częstomocz.

Terapeuta manualny to osoba wysoce wykwalifikowana, która potrafi precyzyjnie diagnozować i leczyć schorzenia. Osiągnięcie pożądanych efektów możliwe jest tylko w przypadku, gdy zabiegi wykonywane są regularnie.

 

Źródło: artykuł partnera