Dodano: 19 sierpnia 2022r.

Tarcze hamulcowe: kluczowe aspekty przy wyborze i naprawie

Tarcza hamulcowa jest głównym elementem hamulca, na który przykładana jest siła dodatkowych mechanizmów. Ponieważ hamulce samochodowe wykorzystują tarcie jako zasadę działania, klocek pokryty materiałem ciernym współdziała z tarczą. Podczas pracy tarcza nagrzewa się, co może prowadzić do jej odkształcenia, naruszenia powierzchni roboczej, co skutkuje biciem tarczy przenoszonym przez pedał hamulca. Konwencjonalna tarcza hamulcowa jest zintegrowana z piastą w kształcie litery U. Podczas hamowania tarcza ma tendencję do obracania się ze względu na różnicę w konturach zewnętrznych i wewnętrznych. Prowadzi to do tego, że krawędzie tarczy podnoszą się i traci ona swoją siłę roboczą.

Tarcze hamulcowe: kluczowe aspekty przy wyborze i naprawie

 

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Nie ma określonego czasu pracy ani ustalonego przebiegu maszyny w przypadku wymiany TD. A jednak z tym problemem boryka się wielu kierowców. Oznaki nieprawidłowego działania układu hamulcowego są określane po prostu jako:

 • skrzypienie w okolicy kół po naciśnięciu hamulca;
 • zwiększony skok pedału hamulca;
 • znaczny spadek poziomu płynu w głównym zbiorniku hamulcowym;
 • po naciśnięciu hamulców samochód ściąga na bok lub odczuwalne jest chybotanie.

Rodzaje tarcz hamulcowych

Co wybrać z prezentowanej odmiany? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę cechy konstrukcyjne: czy są jakieś otwory wentylacyjne, czy jest perforacja, czy płyta jest wykonana z jednego metalu, czy też składa się z różnych i innych aspektów.

Obecnie prawie wszystkie tarcze hamulcowe są wentylowane i w przeciwieństwie do niewentylowanych składają się z dwóch płyt, których wnęka zapewnia dodatkowe chłodzenie. Niezależnie od liczby płyt, krążki mogą być perforowane lub nie. Jednocześnie perforacja jest na wylot i cofnięta (nie na wylot). Pierwsza dobrze chłodzi i usuwa gazy robocze, jednak może niekorzystnie wpłynąć na niezawodność dysku. Druga również skutecznie radzi sobie z usuwaniem produktów wypalenia, a jednocześnie przyczynia się do zachowania właściwości wytrzymałościowych.

Tarcze dzielą się również na solidne (wykonane z jednego kawałka metalu) i kompozytowe: aluminiowa piasta i żeliwny pierścień są skręcone ze sobą, co eliminuje samoczynne rozwijanie się. Tarcze kompozytowe mają wysokie właściwości termiczne i wentylacyjne (dzięki zastosowaniu stopu aluminium), odporność na odkształcenia, mniejszą wagę oraz możliwość częściowej wymiany (np. tylko pierścienie).

Czy dyski można naprawić?

Do niedawna naprawa tarcz hamulcowych była niemożliwa i nikt o tym nie mówił, ponadto producent wyraźnie wskazuje, że tarcz hamulcowych nie da się naprawić. Jednak dzisiaj renowacja tarcz hamulcowych jest realna. Specjalne wyposażenie pozwala wyeliminować wady dysku poprzez obracanie powierzchni roboczej. Czasami zabieg ten nie wymaga nawet demontażu tarcz hamulcowych, choć wszystko jest indywidualne, w zależności od stopnia uszkodzenia.

Naprawę lub całkowitą wymianę tarcz hamulcowych przeprowadza się, jeżeli:

 1. Występuje deformacja tarczy, która objawia się w postaci wibracji i nieefektywnego hamowania;
 2. W całej tarczy hamulcowej tworzą się głębokie żebra i rowki;
 3. Grubość tarczy osiąga poziom krytyczny 1-3 mm (pomiar odbywa się za pomocą suwmiarki, mierzony jest obszar roboczy, a nie strona zewnętrzna);
 4. Istnieją inne uszkodzenia, które nie pozwalają na skuteczne hamowanie;
 5. Pęknięta tarcza hamulcowa;
 6. Tworzenie obręczy ochronnej;
 7. Nierównomierne zużycie, pojawianie się rowków, otworów i zagłębień na powierzchni tarczy.

Jak wybrać tarczę hamulcową i nie wpaść na podróbkę?

Dziś wszystko stało się tak sfałszowane, że praktycznie nie będzie jasne, gdzie znajduje się oryginalna część, a gdzie jest podróbka, więc należy pamiętać o jednej prostej zasadzie, części zamienne zawsze należy kupować w wyspecjalizowanych salonach samochodowych.

 

Źródła informacji:

https://www.autodoc.pl/czesci-zapasowe/tarcza_hamulcowa-10132

https://motofakty.pl/tarcze-hamulcowe/ar/c4-16154177