Dodano: 12 styczeń 2022r.

Światowe oceany biją rekordy ciepła szósty rok z rzędu

Międzynarodowa grupa naukowców opublikowała dość niepokojące dane dotyczące stanu oceanów. Według nich, oceany nigdy w historii pomiarów nie były gorętsze niż obecnie. Co więcej, nadal akumulują ogromne ilość ciepła, a trend ten widoczny jest już szósty rok z rzędu.

ocean

 

Najnowszy raport dotyczący stanu ziemskich oceanów jest dziełem 23 badaczy z 14 instytucji z całego świata. Został opublikowany w „Advances in Atmospheric Sciences” (DOI: 10.1007/s00376-022-1461-3). Autorzy podsumowali w nim dwa zbiory danych: z Instytutu Fizyki Atmosfery Chińskiej Akademii Nauk oraz z Krajowych Centrów Informacji o Środowisku Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Obserwacje obejmują pomiary ciepła w oceanach poczynając od lat 50. ubiegłego wieku.

Rekordowy 2021 rok

- Zawartość ciepła w oceanach nieustannie wzrasta na całym świecie i jest to główny wskaźnik wywołanych przez człowieka zmian klimatycznych – powiedział jeden z autorów publikacji Kevin Trenberth z National Center for Atmospheric Research w Kolorado. - W najnowszym raporcie zaktualizowaliśmy obserwacje oceanu o 2021 rok, jednocześnie ponownie analizując i przetwarzając wcześniejsze dane – dodał.

Badacze wzięli również pod uwagę rolę różnych naturalnych zmian, takich jak fazy ocieplenia i ochłodzenia, znane jako El Niño i La Niña, które mają duży wpływ na regionalne zmiany temperatury.

Zgodnie z analizowanymi danymi, oceany na świecie stają się coraz gorętsze. Trend ten widoczny jest już szósty rok z rzędu. Aktualizacja danych pokazała, że górne warstwy oceanów liczące 2000 metrów pochłonęły w 2021 r. 14 zettadżuli (zetta to przedrostek jednostek miary oznaczający 10^21, czyli tryliard, jeden i 21 zer) więcej niż w 2020 r., co odpowiada 145-krotności światowej produkcji energii elektrycznej w 2020 r. Dla kontekstu, wszyscy ludzie na całym świecie w ciągu jednego roku zużywają energię około połowy Zettadżula.

Cieplejsze oceany to...

- Ocean pochłania obecnie, poza ciepłem, od 20 do 30 procent emitowanego przez człowieka dwutlenku węgla, co prowadzi do zakwaszenia oceanu. Jednak ocieplenie oceanu zmniejsza efektywność pochłaniania dwutlenku węgla i pozostawia więcej CO2 w powietrzu – powiedział Lijing Cheng z Instytutu Fizyki Atmosfery Chińskiej Akademii Nauk, główny autor publikacji. - Monitorowanie i zrozumienie sprzężenia cieplnego i węglowego w przyszłości jest ważne dla śledzenia celów łagodzenia zmian klimatu – dodał.

Według Chenga analizy regionalne pokazują, że silne i znaczące ocieplenie oceanów od późnych lat pięćdziesiątych występuje wszędzie. Niemniej jednak regionalne morskie fale upałów mają ogromny wpływ na życie morskie. Do tego pochłaniany przez oceany CO2 zakwasza wodę pogarszając warunki bytowe morskich ekosystemów.

Według autorów opracowania dane wskazują jednoznacznie, że dodatkowe ciepło pochłaniane przez oceany jest spowodowane kryzysem klimatycznym. - Dzięki eksperymentom modelowym nasze badanie pokazuje, że wzór ocieplenia oceanu jest wynikiem zmian w składzie atmosfery związanych z działalnością człowieka - powiedział Cheng. - Cieplejsze oceany „doładowują” systemy pogodowe, powodując silniejsze sztormy i huragany, a także zwiększając opady i ryzyko powodzi – dodał.

 

Źródło: Chinese Academy of Sciences, IFLScience