Dodano: 22 października 2019r.

Studenci z Wrocławia nagrodzeni za projekty marsjańskich osiedli

Studenci z Politechniki Wrocławskiej zajęli drugie miejsce w konkursie Mars Colony Prize za projekt marsjańskiego osiedla „Twardowsky”. Z kolei piątą pozycję zajął projekt marsjańskiego miasta „Ideacity” autorstwa studentów z tej samej uczelni.

Usiana kraterami powierzchnia Marsa widziana z kosmosu

 

Konkurs Mars Colony Prize został zorganizowany w ramach odbywającej się każdego roku międzynarodowej konferencji stowarzyszenia Mars Society, która przyciąga naukowców i przedsiębiorców zaangażowanych w tematykę badań i eksploracji kosmosu. Konkurs nie jest przeznaczony wyłącznie dla studentów. Swoje koncepcje przesłali także inżynierowie na co dzień pracujący w przedsiębiorstwach z sektora kosmicznego.

W konkursie wzięło udział 100 projektów z całego świata. Do finału zakwalifikowało się 10 koncepcji. Wśród finalistów, poza dwoma projektami autorstwa studentów Politechniki Wrocławskiej, znalazły się także prace Amerykanów, Francuzów, Rosjan, Szwajcarów oraz Szwedów.

 

„Twardowsky” to koncepcja opracowana przez wrocławskich studentów skupionych wokół grupy Space is More oraz Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Off-Road (Projekt Scorpio) z pomocą kilku członków z Koła Naukowego MOS i inicjatywy LabDigiFab. Z kolei projekt „Ideacity” opracowali studenci z grupy Innspace.

Uczestniczący konkursu Mars Colony Prize mieli za zadanie zaprojektować samowystarczalną kolonię dla tysiąca osób. „Osiedle powinno importować jak najmniej towarów z Ziemi, a jednocześnie wytwarzać produkty na eksport, by mieć się z czego utrzymywać. Miasto musi samo wytwarzać jedzenie dla swoich mieszkańców, podobnie jak materiały budowlane potrzebne do stopniowego rozbudowywania się oraz m.in. energię, ubrania, pojazdy, maszyny i wszystkie produkty codziennego użytku” - czytamy na stronach internetowych Politechniki Wrocławskiej.

Ale to nie wszystko. Autorzy projektów musieli wziąć pod uwagę również ekstremalne warunki panujące na Czerwonej Planecie. Chodzi tu głównie o duże wahania temperatur, brak tlenu czy wysoki poziom radiacji. W codziennym funkcjonowaniu mieszkańcom osiedla mogły za to pomagać roboty i sztuczna inteligencja.

Studenci z Politechniki Wrocławskiej ze swoim projektem „Twardowsky” zajęli drugie miejsce, zdobywają tym samym pięć tysięcy dolarów nagrody. Wyprzedzili ich Amerykanie z Massachusetts Institute of Technology z koncepcją „Star City”. Trzecie miejsce zajęli Rosjanie za projekt „CrowdSpace”.

Jak wynika z opisu zamieszczonego na stronie internetowej wrocławskiej uczelni, projekt „Twardowsky" zakłada m.in. powstanie kolonii w kraterze Jezero, który jest planowanym miejscem lądowania misji Mars 2020 amerykańskiej agencji NASA. Mieszkańcy osiedla mieliby zostać podzieleni na grupy po dwieście osób. Przebywaliby w dużych otwartych przestrzeniach w układzie tarasowym z dostępem do zieleni, a ich mieszkania sąsiadowałyby m.in. z restauracjami, kafejkami, sklepami czy placówkami medycznymi. Wytwarzanie żywności opierałoby się o akwaponikę, czyli połączenie hodowli ryb w wielkich akwariach z uprawą roślin w wodzie.

Projekt „Ideacity" wykorzystuje renesansową koncepcję miasta idealnego. Miasto mieści się na planie sześciokąta o boku 400 metrów. Centrum będące głównym punktem kolonii byłoby połączone siecią zarówno podziemnych tuneli pozwalających poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni umożliwiających ruch pojazdów z ładunkami. Bliżej centrum znalazłyby się budynki przeznaczone do codziennego funkcjonowania, natomiast na zewnętrznej części miasta ulokowano zabudowania przemysłowe.

 

Źródło: Politechnika Wrocławska