Egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytności poinformowało o odkryciu w starożytnym mieście Buto obserwatorium astronomicznego. Archeolodzy wskazują, że ogromny budynek z cegły mułowej powstał w VI wieku p.n.e. Na miejscu znaleziono liczne artefakty oraz duży zegar słoneczny.
Egipscy archeolodzy na ruiny obserwatorium natrafili trzy lata temu podczas wykopalisk na stanowisku archeologicznym w starożytnym mieście Buto, leżącym niecałe 100 kilometrów na wschód od Aleksandrii. Jak ustalili, obserwatorium powstało w VI wieku p.n.e. Uczeni twierdzą, że to pierwsze i największe odkryte konstrukcje tego typu i że prezentują zaawansowaną wiedzę na temat astronomii i jej głębokiego związku z duchowymi i rytualnymi praktykami Egipcjan.
Budynek obserwatorium został zbudowany z cegły mułowej. Jest ogromny. Ma kształt litery „L” i powierzchnię około 850 metrów kwadratowych. Jego wejście zostało skierowane na wschód i zwieńczono je tradycyjną bramą zwaną pylonem. Prowadziło do miejsca, z którego można było obserwować niebo, a obserwatorami byli kapłani, którzy śledzili ruch Słońca i gwiazd. Zresztą w budynku zachowała się płaskorzeźba przedstawiająca astronoma-kapłana zwróconego w stronę wschodzącego Słońca.
Według egipskich badaczy, ponad 2500 lat temu ten budynek stanowił największe obserwatorium astronomiczne w Egipcie. Obecnie jest częścią kompleksu znanego jako Świątynia Faraonów w Buto.
Egipcjanie byli jednymi z najbardziej utalentowanych astronomów w starożytności, a ich dziedzictwo odbija się echem do dziś. To w starożytnym Egipcie narodził się 365-dniowy kalendarz i 24-godzinny dzień. Starożytni Egipcjanie znali nocne niebo i mieli własne konstelacje.
W ruinach obserwatorium archeolodzy znaleźli artefakty i przybory związane z badaniem nieba. - Wszystko, co znaleźliśmy, przerosło nasze oczekiwania — powiedział Hossam Ghonim, szef misji archeologicznej. Badacz dodał, że początkowo on i jego zespół sądził, że natrafili na świątynię, ale w miarę postępu wykopalisk odkrywano artefakty i wyryte symbole, które odnosiły się do czasu i astronomii, co przekonało ich co do charakteru badanego budynku.
Na szczególną uwagę zasługuje duży zegar słoneczny, zaprojektowany przez starożytnych Egipcjan w celu śledzenia czasu. Zegary te wykorzystują ruch cienia, gdy Słońce przesuwa się po niebie, do śledzenia czasu. Odkryty zegar składa się z dużych, blisko pięciometrowych, wapiennych płyt, na których ustawiono pięć płaskich bloków, trzy pionowo i dwa poziomo. Czas odcisnął swoje piętno, ale badacze przekonują, że na tych blokach kiedyś wyryte były linie, za pomocą których można było śledzić nachylenie cienia rzucanego na bloki podczas ruchu Słońca.
W jednym z pomieszczeń znaleziono dużą płytę z dwoma okrągłymi blokami kamiennymi, jednym na północy i jednym na zachodzie. Według archeologów przyrząd ten również służył do śledzenia nachylenia Słońca.
Cały budynek obserwatorium posiadał wiele pomieszczeń. Część z nich było przeznaczone najprawdopodobniej na magazyny, w których przechowywano instrumenty do obserwacji nieba. W jednym z pomieszczeń ściany pokryto freskami, na których przedstawiono łódź rytualną oraz wizerunki Horusa i symbol oka Horusa, związany nie tylko z kosmosem, ale także z bogiem Horusem i boginią Uadżet, najważniejszymi bóstwami w Buto. Znaleziono też pozostałości po wieży obserwacyjnej.
Pośrodku sali z freskami znaleziono kamienną platformę zdobioną inskrypcjami i przedstawieniami astronomicznych scen wschodu i zachodu Słońca w trzech porach roku obserwowanych w starożytnym Egipcie.
Wśród znalezionych artefaktów są brązowe i granitowe posągi Ozyrysa, terakotowa figura boga Besa, narzędzia pomiarowe, naszyjnik z fajansu, fajansowa figurka boga Ptaha, fajansowe symbole religijne, artefakty ceramiczne, pokrywy amfor i stoły ofiarne. Znaleziono również starożytne egipskie urządzenie do pomiaru czasu znane jako „merkhet”.
Astronomia była niezwykle ważna dla starożytnych Egipcjan. Używali swojego skomplikowanego kalendarza do oznaczania upływu czasu i określania dat rytuałów religijnych i politycznych, takich jak święta i koronacje. Był on również ważny do nawigacji i śledzenia corocznych wylewów Nilu, które były ważne dla rolnictwa.
Źródło: Live Science, Science Alert, fot. Ministry of Tourism and Antiquities/Facebook