Dodano: 01 luty 2018r.

Ślady dinozaurów i ssaków na parkingu przed Centrum Lotów Kosmicznych NASA

Na parkingu przed Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w Greenbelt odkryto ponad 70 śladów dinozaurów oraz ssaków. Badacze oszacowali, że zostały one odciśnięte około 110 milionów lat temu.

Ślady dinozaurów

W 2012 roku Ray Stanford - archeolog-amator, po podrzuceniu żony do pracy, zauważył tuż obok parkingu nieco wystającą ponad powierzchnię płytę piaskowca. Po szybkich oględzinach odkrył na niej szeroki na 30 centymetrów ślad dinozaura. Znaleziskiem podzielił się ze specjalistami, którzy rozpoczęli wykopaliska.

Paleontolodzy po bliższym zapoznaniu się z miejscem wskazanym przez Stanforda odkryli ponad 70 śladów dinozaurów i ssaków, które zostały odciśnięte około 110 milionów lat temu. Wyniki swoich badań opublikowali na łamach „Scientific Reports”.

Płyta piaskowca okazała się mieć zaledwie kilka metrów kwadratowych. Mimo tak małych rozmiarów zachowały się na niej ślady ośmiu gatunków. Analiza wykazała, że ślady powstały prawdopodobnie w przeciągu kilku dni, a miejsce to niegdyś znajdowało się na skraju mokradeł.

Na płycie znaleziono ślad nodozaura - dużego, dobrze opancerzonego i silnego roślinożercy. Prawdopodobnie w ślad za nim szło jego młode. Na śladzie dorosłego osobnika odciśnięty jest nachodzący na niego mniejszy ślad.

Obok nodozaura swój ślad odcisną jeden z zauropodów – ogromne stworzenie z długą szyją, należące do jednych z największych zwierząt, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi. Znalazło się też miejsce dla pterozaurów – latających gadów oraz teropodów – mniejszych kuzynów tyranozaurów.

 

Wśród odcisków dinozaurów badacze znaleźli także ślady małych ssaków, które mogły być ofiarą pterozaurów lub teropodów. Co ciekawe, naukowcy zidentyfikowali 26 ścieżek tych małych stworzeń, co sprawia, że ​​jest to jedno z najwyższych stężeń tropów pradawnych ssaków, jakie kiedykolwiek odkryto.

Płyta zawiera także ślad o wymiarach 26 centymetrów kwadratowych należący do dużego ssaka. Badacze nie wiedzą jednak, jaki gatunek go zostawił.

- Koncentracja ścieżek ssaków na tej płycie jest o rząd wielkości wyższa niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie - powiedział Martin Lockley, współautor  artykułu w „Scientific Reports”. - Nie sądzę, żebym kiedykolwiek widział taką płytę o wielkości kilku metrów kwadratowych, na której znajduje się ponad 70 odcisków tak wielu różnych gatunków – dodał.

 


Źródło: NASA, The Washington Post, fot. NASA/Goddard/Rebecca Roth