Dodano: 02 września 2019r.

Skarby jednej z najstarszych bibliotek w Polsce wkrótce na platformie cyfrowej

Pod koniec 2019 roku ma wystartować cyfrowa platforma, na której będzie można zapoznać się z unikatowymi na skalę światową zbiorami Biblioteki Kórnickiej - jednej z najstarszych i najcenniejszych bibliotek w Polsce.

Stare księgi

 

Ideą prowadzonego projektu jest zdigitalizowanie zasobów Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk. Głównym celem jest cyfrowe opracowanie i udostępnienie w internecie do 31 grudnia 2019 roku blisko siedmiu tys. zasobów naukowych biblioteki. Projekt rozpoczął się na początku 2017 roku, a jego wartość przekracza 6 milionów złotych.

Na platformie cyfrowej zostaną udostępnione unikatowe na skalę światową zbiory Biblioteki Kórnickiej - średniowieczne rękopisy, dokumenty pergaminowe, inkunabuły, mapy i atlasy. Jak czytamy na stronach internetowych PAN, digitalizacja pozwoli nie tylko każdemu na zdalny dostęp do wybranych druków, ale przede wszystkim daje nadzieję, że wiele bezcennych dzieł zostanie uratowanych poprzez wycofanie ich z użytkowania.

 

Prace postępują w tempie 25 tys. skanów dziennie. Niektóre ze zbiorów specjalnych muszą zostać poddane pracom konserwatorskim. Poza rękopisami, mapami i atlasami, wersji cyfrowej doczeka się też bogata kolekcja malarska oraz wartościowe rysunki, zdjęcia i plany architektoniczne.

Na przygotowywanej platformie cyfrowej bogate zbiory Biblioteki Kórnickiej PAN zostaną zintegrowane z zeskanowanymi zasobami udostępnionymi w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej.

Biblioteka Kórnicka PAN jest jedną z najstarszych bibliotek w Polsce. Działa od 1826 roku. W jej zbiorach znajduje się ponad 350 tys. woluminów, w tym około 30 tys. starodruków i 15 tys. rękopisów. Do najcenniejszych obiektów w kolekcji biblioteki należą rękopisy Adam Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida czy Napoleona.

 

Źródło: PAN, fot. Pixabay