Dodano: 30 maja 2019r.

Skamielina sprzed 50 milionów lat z pierwszą znaną ławicą ryb

Kamienna płyta, na której zachowało się 259 skamieniałych ryb pokazuje, że ryby mogły skoordynować swoje ruchy i pływać w ławicach już 50 milionów lat temu. Skamieliny oferują rzadkie spojrzenie na zachowanie wymarłych gatunków.

Skamielina z ławicą ryb

 

Wapienna płyta została odkryta w formacji geologicznej Green River, która rozciąga się wzdłuż rzeki o tej samej nazwie płynącej przez Kolorado, Wyoming i Utah. Formacja ta znana jest z dobrze zachowanych skamielin pochodzących z epoki eocenu. Kamienna płyta pochodząca z tego miejsca stała się miejscem spoczynku 259 małych ryb.

Ryby należą do wymarłego gatunku Erismatopterus levatus. Żyły w górskich jeziorach podczas eocenu, który trwał od 56 do 34 milionów lat temu. Dorosły E. levatus powinien mieć około 6,5 cm długości. Te zachowane na wapiennej płycie to młode okazy i są one dużo mniejsze. Wiele z nich nie przekracza 20 milimetrów długości.

 

Niezależnie od tego, czy to młode czy dorosłe osobniki, dla naukowców jest to ważne odkrycie. Skamielina jest unikalnym spojrzeniem na przeszłość Ziemi i życie rozwijające się wówczas na naszej planecie. Skamieliny rzadko dają nam wgląd w zachowania starożytnych gatunków. Ta może pozwolić porównać, jak ich zachowania mogły się zmieniać w czasie.

Wapienną płytę badali naukowcy z Arizona State University we współpracy z Oishi Fossils Gallery of Mizuta Memorial Museum w Japonii. Wnioski z badań uczeni opublikowali na łamach pisma „Proceedings of the Royal Society B”.

Naukowcy badający zwierzęta, takie jak ptaki, ryby czy owady, które poruszają w formacjach odkryli, że wszystkie one postępują zgodnie z dwiema prostymi zasadami: unikać wpadania na sąsiadów i naśladować działania reszty grupy. Nie wiadomo, kiedy takie zachowania wyewoluowały po raz pierwszy. Uczeni zakładali, że wydarzyło się to bardzo dawno temu. Ale założenie a dowód to zupełnie inna sprawa. W tym przypadku skamielina doskonale przedstawia to zachowanie.

Fot. Mizumoto et al./Proceedings of the Royal Society B

Korzystając z tej rzadkiej okazji badacze zmierzyli każdą ze skamieniałych rybek, zmapowali ich pozycje i przeprowadzili tysiące różnych symulacji ruchu. Pozycje ryb wskazują, że płynęły one w tym samym kierunku. Analiza pokazała, że ​​ryby te istotnie pływały w ławicy i ich ruch wydaje się zgodny z wcześniej wspomnianymi dwiema zasadami. To wskazuje, że zachowanie to ma co najmniej 50 milionów lat. Gatunki, u których możemy zauważyć takie zachowanie dzisiaj, różnią się ewolucyjnie od tych eoceńskich ryb.

Powód łączenia się w ławice zapewne był taki sam 50 milionów lat temu, co dzisiaj. To forma strategii obronnej i zwiększa szanse przetrwania poszczególnych ryb. Obecnie ławice tworzą ryby z około połowy poznanych gatunków. Bywa, że składają się one nawet z setek tysięcy osobników.

 

Źródło: Psyh.org, Science Alert, fot. Mizumoto et al./Proceedings of the Royal Society B