Dodano: 18 kwietnia 2018r.

Siedzący tryb życia jest szkodliwy dla mózgu

Siedzący tryb życia wiąże się nie tylko ze złym metabolizmem czy ze większym ryzykiem wystąpienia chorób serca. Naukowcy zauważyli, że wiąże się również ze zmianami w regionach mózgu, które są kluczowe dla tworzenia pamięci.

Skan mózgu

 

Siedzący tryb życia źle wpływa na metabolizm, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i może prowadzić do przedwczesnej śmierci. To wszystko było wiadomo już od jakiegoś czasu. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) sprawdzili, jak taki styl życia wpływa na nasz mózg.

Badacze zwerbowali 35 osób – 25 kobiet i 10 mężczyzn w wieku od 45 do 75 lat. Uprzednio ustalili ich poziom aktywności fizycznej oraz średnią liczbę godzin dziennie spędzanych na siedząco przy biurku czy w fotelu. U każdej z tych osób wykonano skan rezonansem magnetycznym w wysokiej rozdzielczości, który zapewnił szczegółowe spojrzenie na przyśrodkowy płat skroniowy - region mózgu zaangażowany w tworzenie nowych wspomnień.

 

Podczas analizy naukowcy odkryli, że siedzący tryb życia wpływa na zmiany w przyśrodkowym płacie skroniowym. Według nich, aktywność fizyczna, nawet na wysokich poziomach, jest niewystarczająca, aby zrównoważyć szkodliwe skutki siedzącego trybu życia przez dłuższy czas.

„To badanie nie dowodzi, że skutkiem siedzącego trybu życia są znacznie cieńsze struktury w mózgu. Wskazuje jednak na związek takiego trybu życia z cieńszymi regionami w przyśrodkowym płacie skroniowym” – napisali autorzy badań, które ukazały się na łamach „PLOS ONE”.

Kolejnym krokiem w badaniach będzie ustalenie, czy na zanik struktur mózgu w płacie skroniowym ma wpływ płeć, rasa czy waga badanej osoby. Zauważone na skanach MRI cieńsze struktury mózgu mogą być prekursorem spadku zdolności poznawczych i otępienia u osób w średnim i starszym wieku.

Zmiana trybu życia i zwiększenie aktywności fizycznej może być potencjalnym celem interwencji lekarzy mających na celu poprawę zdrowia mózgu u osób zagrożonych chorobą Alzheimera.

 

Źródło: UCLA, fot. Living Cell Technologies