Dodano: 15 września 2022r.

Różnokolorowe włosy od urodzenia? Czym jest poliosis?

Poliosis to charakterystyczna przypadłość. Objawia się białym lub szarym pasmem na włosach, często w okolicy czoła, ale może dotyczyć także innych części ciała. Stan ten może występować już od urodzenia i związany jest z brakiem w mieszkach włosowych pigmentu zwanego melaniną. Choć sama utrata barwnika nie jest niebezpieczna, to poliosis wiąże się z różnymi innymi problemami medycznymi, a niektóre z nich mogą być bardzo poważne.

Różnokolorowe włosy od urodzenia? Czym jest poliosis?

 

Poliosis, czyli ubytek melaniny w mieszkach włosowych, dotyczy przeważnie głowy, najczęściej okolic czoła, ale może pojawić się także na brwiach czy rzęsach oraz w innych, owłosionych częściach ciała i wpływać na otaczającą skórę. Dlatego też przypadłość ta jest bardzo łatwa do zauważenia. Białe lub szare pasemka wyraźnie odróżniają się od naturalnego koloru włosów. Zmiany w pigmentacji mogą pojawić się w jednym punkcie głowy lub być rozsiane na całym jej obszarze.

Poliosis

Poliosis to rzadkie zaburzenie. Nie ma różnicy w częstości występowania między mężczyznami i kobietami lub między grupami etnicznymi, ale choroba jest bardziej widoczna i zauważalna u osób o ciemniejszej skórze.

Może pojawić się nagle w każdym wieku. Możliwe jest również, że stan ten będzie występował już od urodzenia. Naukowcy nie wiedzą do końca, jakie są przyczyny zaburzenia i jakie mechanizmy tutaj oddziałują, jednak z poliosis powiązano różne choroby, często niebezpieczne. Wiadomo również, że w przypadłości tej mogą odgrywać dużą rolę czynniki genetyczne.

Jak już wcześniej wspomniano, poliosis jest spowodowane brakiem lub ograniczonym występowaniem melaniny w mieszkach włosowych. Melanina to pigment, który dyktuje kolor skóry, oczu, u ludzi włosów, a u zwierząt futra. Jeśli chodzi o ludzi, to od ilości i rodzaju cząsteczek melaniny zależy kolor włosów. Chociażby u osób z włosami blond jest mało tych składników, a cząsteczki melaniny mają spiralną strukturę.

Stan towarzyszący wielu chorobom

Brak barwnika w części włosów nie jest niebezpieczny, jednak często bywa, że jest to stan pojawiający się wraz z wieloma groźnymi chorobami. Poliosis może rozwinąć się z powodu uwarunkowań genetycznych. Może towarzyszyć stwardnieniu guzowatemu czy zespołowi Waardenburga typu II. Może pojawić się wraz z chorobami autoimmunologicznymi, jak bielactwo. Może również wystąpić jako odrost włosów w łysieniu plackowatym i w stanach takich jak choroba Vogta-Koyanagiego-Harady i zespół Alezzandriniego oraz w połączeniu z nowotworami, na skutek stosowania niektórych leków czy przy stanach zapalnych. Dlatego, gdy tylko dostrzeżemy objawy, najlepiej udać się do lekarza.

Obecnie niemożliwa jest trwała zmiana odcienia włosów zmienionego na skutek poliosis. Oczywiście można farbować pukle włosów dotknięte zmianą lub skorzystać z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jednak nie wszyscy chcą ukrywać chorobę. Niektórzy traktują ją jako atut oryginalnie poprawiający urodę.

 

Fot. Klaus D. Peter, Gummersbach, Germany/ Wikimedia Commons/ CC BY 3.0