Dodano: 19 grudnia 2019r.

Rodzaje korozji

Rdza to objaw jednego z kilku podstawowych rodzajów korozji. Przeczytaj, czym jest korozja oraz jak sobie z nią radzić.

Rdza

 

Rdzawe zacieki na powierzchni metalowych mebli ogrodowych, przęseł ogrodzenia czy balustrady tarasu to sygnał, że rozpoczął się proces korozji. Usuwanie śladów korozji jest nieco pracochłonne, dlatego warto kierować się zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Czym jest korozja metali?

Korozja to proces niszczenia wskutek działania czynników środowiskowych. Okazuje się, że to zjawisko może dotknąć różnego rodzaju materiały i powierzchnie, nie tylko metal, ale np. także drewno, beton, szkło czy tworzywo sztuczne.

Wśród podstawowych rodzajów korozji metali można wymienić:

  • chemiczną – do której dochodzi bez udziału wilgoci,
  • elektrochemiczną – do zaistnienia której potrzebna jest wilgoć. Rdza na powierzchni metalu to właśnie produkt korozji elektrochemicznej.

Poza tym korozję metali można sklasyfikować ze względu na rodzaj decydujących czynników środowiskowych – na atmosferyczną, wodną oraz glebową.

Kiedy pojawia się rdza?

Aby doszło do powstania korozji na powierzchni metalu, potrzeba trzech „składników”: metalu, powietrza oraz wody. Jak widać, rdza to problem, który dotyka metalową powierzchnię pozostawioną bez zabezpieczenia. Co więcej, nie ma znaczenia to, czy metal znajduje się na zewnątrz, czy wewnątrz pomieszczeń.

Jedyną metodą zminimalizowania ryzyka powstania korozji jest dokładne, prawidłowe pomalowanie powierzchni dobrej jakości produktem. Trwała, wytrzymała powłoka wyrobu do malowania metalu chroni go przed działaniem negatywnych czynników, jednocześnie zapobiegając powstawaniu korozji.

Jak zabezpieczyć metal przed korozją?

Aby skutecznie zapobiegać korozji, należy zastosować odpowiedni produkt do malowania metalu. Sprawdzi się tu przede wszystkim wyrób odporny na oddziaływanie negatywnych warunków atmosferycznych. Poza tym warto wybrać preparat typu 3 w 1, dzięki czemu nie będzie konieczności stosowania najpierw podkładu, a później farby. Egzamin zda m.in. Nobiles Stalochron – szybkoschnąca farba, którą można nakładać bezpośrednio na miejsca zajęte rdzą, oczywiście po ich uprzednim oczyszczeniu. Tak zastosowana zapobiegnie dalszemu rozwojowi korozji.  

Równie istotne, co wybór odpowiedniego produktu do metalu, jest prawidłowe i dokładne przygotowanie podłoża do malowania. Wyrobu nie należy nakładać na powierzchnię z luźną rdzą, zabrudzeniami czy osadami, ponieważ zmniejszy to przyczepność warstwy farby. Konieczne jest też zmatowienie podłoża drobnoziarnistym papierem ściernym oraz jego odpylenie.

Zapobieganie korozji jest proste. Na pewno w porównaniu do usuwania rdzy! Pamiętaj, aby odizolować surowy metal od warunków zewnętrznych, a przedłużysz żywotność metalowych elementów i powierzchni.

 

Źródło: Artykuł partnera