Dodano: 05 grudnia 2017r.

Rekordowo długo trwająca tęcza. Utrzymywała się przez 9 godzin

Nad Tajpej w okolicach Chinese Culture University 30 listopada o 6:57 pojawiła się tęcza, która utrzymywała się aż do 15:55. To nowy rekord. Do tej pory nie zaobserwowano, żeby tęcza trwała blisko dziewięć godzin.

Tęcza

Profesorowie i studencki, którzy tego dnia byli na uczelnie stali się świadkami rekordowo długo trwającej tęczy trwającej dokładnie 8 godzin i 58 minut. Wcześniej najdłużej trwającą tęczę zaobserwowano 14 marca 1994 roku nad Sheffield w hrabstwie South Yorkshire w Wielkiej Brytanii.

Zjawisko to zostało dobrze udokumentowane przez studentów i pracowników uniwersytetu. - To było niesamowite, jakby prezent z nieba – mówił prof. Chou Kun-hsuan z Wydziału Nauk o Atmosferze. - Po czterech godzinach zmobilizowaliśmy wszystkich naszych studentów i zaczęliśmy prosić wszystkich obecnych na uczelni, by robili zdjęcia i nam je przesyłali - powiedział prof. Chou.

- Po sześciu godzinach, gdy biliśmy poprzedni rekord, nie mogłem spokojnie usiedzieć, byłem bardzo podekscytowany. Chciałem mieć pewność, że będziemy mieć rekord. A potem zdarzyło się coś jeszcze bardziej niesamowitego, tęcza trwała kolejne trzy godziny – opisywał prof. Chou.

Kilka dni wcześniej, również w pobliżu uczelni pojawiła się tęcza trwająca blisko sześć godzin. To jednak nie wystarczyło, by mówić o rekordzie. Uczelnia zbiera teraz wszystkie dokumentacje tęczy, by ubiegać się o rekord Guinnessa.

- Mamy około 10 000 zdjęć, które zrobiliśmy na naszym wydziale i wiele innych zrobionych również na kampusie oraz przez ludzi mieszkających w pobliżu. Jestem pewien, że możemy udowodnić Guinnessowi, że ta tęcza trwała dziewięć godzin – dodał profesor.

Naukowcy wiążą tak długo trwającą tęczę z monsunem, który uwięził wilgoć w powietrzu. Doprowadził do utworzenia chmur i opadów, a do tego były sprzyjające warunki. Wiatr był bardzo słaby, co wydłużyła czas trwania zjawiska.

Takie warunki atmosferyczne są powszechne zimą w paśmie górskim Yangmingshan w Taipei, gdzie znajduje się kampus, co czyni go idealnym miejscem do obserwowaniu długotrwałych tęcz.

 

Źródło: BBC, fot. Chinese Culture University