Dodano: 30 styczeń 2018r.

Puma wschodnia uznana za gatunek wymarły

Władze Stanów Zjednoczonych oficjalnie uznały pumę wschodnią za gatunek wymarły. Ostatni raz przedstawiciela tego gatunku widziano w 1938 roku.

Puma wschodnia

Niegdyś puma wschodnia zamieszkiwała ogromne tereny Ameryki Północnej. Od Michigan i południowego Ontario aż do Nowej Anglii, Karoliny Północnej i Południowej oraz Tennessee. Jednak ostatni raz przedstawiciela tego gatunku widziano 80 lat temu. Teraz oficjalnie puma wschodnia została uznana za gatunek wymarły.

„Biorąc pod uwagę czas, który minął od ostatnich obserwacji pumy wschodniej, Agencja stwierdza, że ​​ostatni członkowie tego gatunku wyginęli wiele lat temu” – brzmi oświadczenie wydane przez United States Fish and Wildlife Service (Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych, FWS).

Decyzja władz pozwoli biologom na zasiedlanie tych terenów przez osobniki z populacji żyjących na zachodzie USA. Agencja od 2015 roku usuwa z listy gatunków zagrożonych te, które zostaną uznane za wymarłe. Agencja podaje również, że niektóre pumy pojawiały się okazjonalnie na wschodnich terenach USA w ostatnich dekadach, jednak, jak pokazały badania genetyczne, były to osobniki, które uciekły z niewoli lub zawędrowały z zachodnich terenów.

Pumy te niegdyś były najbardziej rozpowszechnionym ssakiem lądowym na półkuli zachodniej, ale dwie trzecie populacji zostało wybite, odkąd zaczęła się era europejskiego osadnictwa.

 

Źródło: National Post