Dodano: 25 listopada 2016r.

Psy pamiętają więcej, niż nam się wydaje

Psy są najlepszym przyjacielem człowieka od tysięcy lat, ale mimo to potrafią nas zaskoczyć. Okazuje się, że nasi czworonożni przyjaciele mają pamięć epizodyczną, czyli potrafią zapamiętywać zdarzenia wraz z kontekstem nawet w sytuacji, która nie ma znaczenia. Taki wniosek płynie z badań Grupy Badawczej Etologii Porównawczej MTA-ELTE z Budapesztu.

Pies rasy labrador na plaży


Pamięć epizodyczna, czyli pamięć zdarzeń, przechowuje wydarzenia mające swoją lokalizację przestrzenną oraz czasową. Według Endela Tulvinga, który zaproponował model pamięci epizodyczne w 1972 roku, odpowiada ona za poczucie tożsamości i ciągłości psychicznej. Przechowuje też informacje wraz z kontekstem oraz umiejscowieniem ich na osi czasu. Pozwala określić, czy dane zdarzenie miało miejsce dawno czy kilka dni temu.

Według badań naukowców z Budapesztu opublikowanych na łamach czasopisma "Current Biology", psy są bardziej inteligentne niż dotąd sądziliśmy. Badacze do tresury czworonogów wykorzystali metodę „zrób to, co ja”. Psy obserwują działania opiekuna, a potem na komendę powtarzają je. Jednak trening został zmodyfikowany tak, by zwierzę zapamiętało czynności opiekuna, które pozornie nie były elementem treningu.

W nowej wersji treningu szkolono 17 psów. Nakazano im leżeć niezależnie od tego, co zrobi opiekun. Dopiero po upływie czasu zaskakiwano zwierzaki komendą „zrób to, co ja”. Psy bez problemu powtarzały wykonywane wcześniej przez człowieka czynności. Dzięki temu udowodniono pamięć epizodyczną u psów.

- Wyniki naszych badań są krokiem w kierunku zniesienia barier między ludźmi i zwierzętami. Psy są jednym z niewielu gatunków zwierząt uznawanych przez nas za mądre, a jednak jesteśmy wciąż zaskakiwani przez nowe wyniki badań, gdy okazuje się, że mimo ewolucyjnego dystansu, który nas dzieli, mamy pewne wspólne zdolności poznawcze – powiedziała Claudia Fugazza, która brała udział w badaniu.

Psy były sprawdzane po upływie różnych odstępów czasu. Od minuty do godziny. W każdym przypadku pies przypominał sobie czynność wykonaną przez opiekuna i ją powtarzał. Wynika z tego, że pamięć epizodyczna nie jest domeną naczelnych.

 
Źródło: cell.com, iflscience.com