Dodano: 24 maja 2017r.

Poziom wód w oceanach rośnie znacznie szybciej niż przewidywano

Naukowcy twierdzą, że tempo wzrostu poziomu mórz i oceanów znacznie wzrosło w ostatnich latach. Obecnie jest niemal trzykrotnie szybsze niż w latach 90.

Rzeka na Antarktydzie

 

- Mamy znacznie silniejsze przyspieszenie wzrostu poziomu morza niż wcześniej sądziliśmy - powiedział Sönke Dangendorf, badacz z Uniwersytetu w Siegen w Niemczech, który kierował badaniami międzynarodowego zespołu naukowców z instytucji w Hiszpanii, Francji, Norwegii i Holandii. – Obecnie poziom wód w oceanach rośne trzykrotnie szybciej niż w latach 90. – dodał.

Ich praca opublikowana na łamach Proceedings of the National Academy of Science nie jest pierwszą, która dostrzega problem, ale według przedstawionej analizy, tempo wzrostu jest znacznie szybsze niż w poprzednich tego typu badaniach. Zespół Dangendorfa wyliczył, że przed 1990 rokiem tempo wzrostu wynosiło nieco ponad jeden centymetr na dekadę, ale już w okresie od 1993 roku do 2012 roku tempo wzrosło do ponad trzech centymetrów na dekadę.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest topnienie lodu z Antarktydy i Grenlandii. Podczas gdy przez cały XX wiek poziom wód w oceanach wzrastał przez topnienie lodowców na lądzie.

Badanie zmieniającego się poziomu morza jest skomplikowane przez fakt, że naukowcy dysponuję dokładnym zapisem satelitarnym jedynie od początku lat 90. Wcześniejsze dane opierają się na wskaźnikach pływów rozłożonych na morzach i oceanach na całym świecie.

W nowej analizie naukowcy starali się zebrać dostępne dane z całego XX wieku. Dane sprzed ery satelitarnej wraz z informacjami z najnowszych urządzeń połączono w całość uwzględniając przy tym czynniki wpływające na wzrost poziomu wód oraz włączając do tego szacunki wynikające z prognozowanego tempa ocieplania się klimatu. W ten sposób powstała analiza końcowa. Według niej, od 1900 roku do 1990 roku tempo wzrostu było minimalne. Znaczne przyspieszenie widoczne jest od 1990 roku.

Robert Kopp z Rutgers University, który wcześniej opublikował badania wskazujące na gwałtowny wzrost poziomu wód w morzach i oceanach, pochwalił pracę zespołu Dangendorfa. - Ich końcowy szacunek wzrostu średniego poziomu morza w XX wieku (szczególnie przed rokiem 1990) zgadza się z wynikami dwóch innych analiz przedstawionych na łamach czasopisma „Nature” w 2015 roku – przyznał Kopp.

Zarówno wcześniejsze badania, jak i obecne, wskazują na przyspieszenie wzrostu poziomu wód w morzach i oceanach. Niewielkie różnice występują w rozmiarach tempa wzrostu.

Taki stan rzeczy jest konsekwencją globalnych zmian klimatu. Naukowcy twierdzą, że tempo może jeszcze bardziej przyspieszyć, nawet do 15 centymetrów na dekadę. Jednak to są szacunki prognozowane według najgorszych scenariuszy ocieplenia klimatu.

- Poziomy wód w morzach i oceanach będzie nadal rósł w nadchodzącym stuleciu, ale myślę, że możemy ograniczyć przynajmniej jego tempo. To wszystko jest związane z działalnością człowieka – ocenił Dangendorf.

 

Źródło: The Washington Post, Proceedings of the National Academy of Science, fot. Won Sang Lee/Korea Polar Research Institute