Dodano: 26 marca 2018r.

"Poza Ziemię" – historia badań kosmosu Krzysztofa Ziołkowskiego

“Poza Ziemię” to historia eksploracji przestrzeni kosmicznej. Od kiedy człowiek pierwszy raz uniósł głowę ku niebu, jego marzenia krążyły wokół gwiazd. Ta fascynacja sprawiła, że dziś gwiazdy są niemal na wyciągnięcie ręki. Historię tej trudnej drogi kompleksowo opisał Krzysztof Ziołkowski w książce „Poza Ziemię”.

Poza Ziemię

 

Książka „Poza Ziemię” to historia zmagań człowieka z kosmosem. Kosmos zazdrośnie strzeże swoich tajemnic i wymaga poświęceń. Przestrzeń kosmiczna to wymagające środowisko, a prawa w niej obowiązujące rządzą nami i decydują o naszej przyszłości.

Poza Ziemię wysłano dziesiątki sond, by zbadały otaczające nas kosmiczne sąsiedztwo. Dzięki nim mamy precyzyjną nawigację czy łączność. Ale będziemy mieć jeszcze więcej. Eksploracja napędza rozwój technologii, która z powodzeniem znajduje zastosowanie w codziennym życiu.

Jak mawiał zmarły niedawno sławny astrofizyk i kosmolog Stephen Hawking, jeśli nie opuścimy Ziemi, czeka nas zagłada. Eksploracja kosmosu to otwarcie drogi do lepszej przyszłości. To furtka, dzięki której być może przetrwa ludzkość.

Krzysztof Ziołkowski w swojej publikacji kompleksowo przedstawił historię badań Układu Słonecznego. Autor prezentuje wszystkie dotychczasowe misje służące badaniu planet, komet oraz planetoid. Dużą zaletą książki jest wskazanie roli polskich naukowców w dotychczasowych badaniach.

Autor książki - Krzysztof Ziołkowski – to polski astronom i popularyzator astronomii. Studia ukończył na Uniwersytecie Warszawskim w 1962 roku. Doktoryzował się na Uniwersytecie Wrocławskim w 1968 r. W swej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim ruchem komet i planetoid oraz dynamiką Układu Słonecznego. Zatrudniony w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, był sekretarzem naukowym tej instytucji. Po przejściu na emeryturę pozostał współpracownikiem CBK PAN, w szczególności utrzymując związki z Zespołem Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii. Był wieloletnim redaktorem naczelnym miesięcznika poświęconego tematyce astronomicznej „Urania”. Jest autorem m.in. książek „Bliżej komety Halleya”, „Zderzenie komety z Jowiszem” czy „Zdziwienia. Wszechświat ludzi o długich oczach”. Został członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (był wiceprezesem PTA) i Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Za osiągnięcia w popularyzacji astronomii został uhonorowany medalem im. Włodzimierza Zonna.

„Poza Ziemię” to historia obserwacji, wysuwania pierwszych hipotez i ich weryfikacji. To historia pomyłek i sukcesów w przekraczaniu granic i zdobywaniu przestrzeni kosmicznej. Ta książka porwie każdego miłośnika astronomii, ale spodoba się również tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kosmosem.

Książkę „Poza Ziemię. Historia lotów międzyplanetarnych” można zakupić na stronach księgarni PWN.