Dodano: 09 listopada 2018r.

Powrót do pełnej sprawności - dlaczego rehabilitacja jest tak ważna?

Czym właściwie jest rehabilitacja? Pod tym dość ogólnym pojęciem kryje się systematyczna terapia lecznicza, adresowana do osób chorych lub niepełnosprawnych (zarówno pod względem czysto fizycznym, jak i psychicznym), mająca na celu przywrócenie zdrowia do całkowitej sprawności lub też jego widoczną i odczuwalną poprawę. Nadrzędnym celem jest tu zwykle osiągnięcie przez chorego stanu umożliwiającego mu podjęcie pracy zarobkowej i uczestnictwo w życiu społecznym. Tyle mówi nam teoria. Jak to jednak wygląda w praktyce?

Rehabilitacja

 

Rehabilitacja z założenia opiera się na czterech zasadach: powszechności, kompleksowości, wczesności i systematyczności. Warto dodać, że w wielu przypadkach jest to proces długotrwały, rozciągnięty w czasie nawet na kilka lat. Może się zdarzyć, że rehabilitacja wskazana jest dożywotnio. 

Rehabilitacja - kiedy jest potrzebna?

Kiedy należy się na nią zdecydować? W przypadku osób dorosłych bywa wskazana po przebytych wypadkach komunikacyjnych, urazach mechanicznych, a także w poważnych schorzeniach układu krążenia. Pomocna jest też w przypadku chorób i urazów psychicznych, które uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie. U dzieci z kolei już zwykle w pierwszych miesiącach życia można dostrzec objawy świadczące o wadach lub nieprawidłowościach w rozwoju.

Jeżeli na przykład niemowlę leży w łóżeczku i układa się asymetrycznie, w określonym wieku nie umie jeszcze chodzić, siadać lub unosić główki, czy też używa tylko jednej ręki, warto skonsultować się z lekarzem, którzy może zalecić stosowną rehabilitację. Im wcześniej to zrobimy, tym oczywiście większe szanse na uzyskanie pełnej sprawności.

Rehabilitacja po złamaniach

W przypadku złamań – a w szczególności złamań kończyn dolnych – rehabilitacja, w połączeniu z klasyczną fizjoterapią, pozwala nam zwykle szybciej dojść do zdrowia i nauczyć się na nowo chodzić. Jej ważną częścią są odpowiednio dobrane ćwiczenia, które można wykonywać także już po hospitalizacji, w domu. Pozwalają one  zapobiegać zanikom mięśni i ewentualnym zastojom krwi w kończynach.

Jednak ważne są nie tylko nogi. Co daje nam rehabilitacja na przykład w przypadku uszkodzeń kończyny górnej? Przede wszystkim zminimalizowanie skutków unieruchomienia ręki, a w dalszej perspektywie czasu również odzyskanie jej maksymalnej funkcjonalności. Zadanie fizjoterapeuty polega we wszystkich tych sytuacjach także na przywróceniu pełnej mobilności i mięśni i stawów. 

Rehabilitacja po zawale serca

Zawał mięśnia sercowego często pociąga za sobą długotrwałe unieruchomienie, osłabienie i trudności natury psychicznej. Rehabilitacja kardiologiczna musi być zatem procesem bardzo złożonym, prowadzonym z udziałem zarówno lekarza prowadzącego, jak i fizjoterapeuty, psychologa, a nierzadko również dietetyka i specjalisty do spraw uzależnień.

Ważne jest nie tylko przywrócenie chorego do sprawności, ale też lepsze przygotowanie go do wyjścia ze szpitala oraz wypracowanie pewnych nawyków zmierzających do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Ten pierwszy etap rehabilitacji trwa zwykle do uzyskania stanu, który umożliwia wypis i rozpoczęcie drugiego etapu – już w warunkach domowych. Warto dodać, że to właśnie przypadku zawału czasem możliwa jest nawet rehabilitacja dostępna bez kolejki lub ze stosunkowo krótkim czasem oczekiwania.

Rehabilitacja po udarze

Udar to kolejne bardzo poważne zagrożenie dla naszej sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w przypadku udaru mózgu – zarówno cieplnego, jak i krwotocznego? Po przebytym udarze niezbędna jest niemal zawsze indywidualnie dobrana terapia, mająca na celu przywrócenie utraconych funkcji mózgu. W przypadku udaru czas rozpoczęcia rehabilitacji jest szczególnie ważny – zarówno leczenie, jak i rehabilitację należy podjąć jak najszybciej.

Przy poważnych uszkodzeniach tkanki mózgowej konieczna bywa ponadto terapia długotrwała. Najlepiej, by była prowadzona w wyspecjalizowanym ośrodku. Niestety, w Polsce, nawet w przypadku udaru wiążącego się z zagrożeniem utraty sprawności intelektualnej, rehabilitacja bez kolejki nie jest powszechna – czas oczekiwania to nawet kilka miesięcy, czyli w praktyce o wiele za długo.

Czy zawsze da się powrócić do pełnej sprawności?

W wielu przypadkach jest to możliwe, jednak nie da się ukryć, że czas rozpoczęcia leczenia jest tutaj kluczowy. To właśnie on, oczywiście wraz z innymi istotnymi czynnikami, określa nasze możliwości i szanse w zakresie powrotu do zdrowia. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłaby darmowa i powszechnie dostępna rehabilitacja bez limitów i bez skierowania.

Teoretycznie właśnie tak sam proces rehabilitacji bywa definiowany, w praktyce jednak sami wiemy, że nawet na zabiegi ratujące życie musimy czasem czekać tygodniami i miesiącami. Co nam więc zostaje, gdy nie mamy na koncie dużej sumy odłożonej na czarną godzinę?

Rehabilitacja łatwiejsza dzięki MediRatom

Są jeszcze inne opcje, w tym prywatna rehabilitacja na kredyt. Co oznacza taka „rehabilitacja na raty”? Finansowanie usług rehabilitacyjnych odbywa się wówczas za pośrednictwem niezależnej firmy, ale z udziałem wykwalifikowanych specjalistów. W szybkim czasie – nawet natychmiast po rozpatrzeniu złożonego wniosku i zawarciu umowy ratalnej – i rzecz jasna bez skierowania, którego zdobycie czasem także nie odbywa się szybko.

Kredyt na leczenie jest zwykle dostępny dla większości z nas. Przykładowo, MediRaty zapewniają dostęp do środków pozwalających pokryć koszty pakietu rehabilitacyjnego, a sam kredyt na usługi medyczne może wynosić w przypadku tej firmy od 500 zł nawet do 50 000 zł. Warto więc nie zwlekać i sprawdzać takie oferty oraz nasze możliwości od razu – tuż po wystąpieniu okoliczności kwalifikujących do rehabilitacji.