Dodano: 07 styczeń 2017r.

Potężna góra lodowa odrywa się od Antarktydy

Wydaje się, że to tylko kwestia czasu, kiedy gigantyczna góra lodowa oderwie się od Antarktydy. Gdy do tego dojdzie, powstanie jedna z największych gór lodowych jakie kiedykolwiek widziano.

Lodowiec szelfowy Larsen C


Miesiąc temu donosiliśmy o potężnej szczelinie w Lodowcu Szelfowym Larsena. Pękanie lodowca znacznie przyspieszyło i lodowiec Larsen C może w każdej chwili się rozpaść. Jeśli do tego dojdzie, powstanie jedna z największych gór lodowych znanych nauce.

Całość Lodowca Szelfowego Larsena ma wielkość około jednej czwartej Polski. Lodowiec został podzielony na trzy fragmenty. Larsen A, to najmniejsza jego część. Rozpadła się w 1995 roku. Larsen B rozpadł się w 2002 roku. Larsen C jest największym fragmentem i do niedawna wydawał się być stabilny.


Fot. MIDAS/Swansea University/Aberystwyth University

Fot. MIDAS/Swansea University/Aberystwyth University


Badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Swansea uważają, że ostatnie 20 kilometrów lodu, które jeszcze trzyma lodowiec Larsen C w całości, rozpadnie się w najbliższych miesiącach. Gdy do tego dojdzie, powstanie góra lodowa wielkości połowy województwa opolskiego.

Eksperci zwracają uwagę, że oderwanie się góry lodowej od lodowca Larsen C przyspieszy proces rozpadu i topnienia całego lodowca. Szacuje się, że gdyby stopniał cały Lodowiec Szelfowy Larsena, poziom mórz i oceanów wzrósłby o 10 centymetrów. Nie jest jasne czy do tego dojdzie.

 
Źródło: BBC