Dodano: 26 września 2018r.

Populacja nepalskich tygrysów podwoiła się w ciągu dekady

Władze Nepalu poinformowały, że wysiłki agencji rządowych i organizacji non-profit w celu ochrony zagrożonych kotów przynoszą efekty. Populacja tamtejszych tygrysów podwoiła się wciągu dekady.

Tygrys

 

Nepal poczynił wielkie postępy w kierunku ocalenia tygrysów przed wyginięciem poprzez prawie dwukrotne zwiększenie populacji dużych kotów w ciągu niemal dekady. To doskonale pokazuje, że dzięki politycznej woli i nowatorskim podejściom można zachować od zagłady zagrożone gatunki.

W kompleksowych badaniach przeprowadzonych przez nepalskich przyrodników w okresie od listopada 2017 roku do kwietnia 2018 r., naliczono 235 tygrysów bengalskich, w porównaniu z 121 w 2009 r. Spis tygrysów prowadzono z wykorzystaniem fotopułapek, kamer oraz innych technik szacowania populacji dzikich kotów.

 

- To wynik skoncentrowanych, zjednoczonych wysiłków rządu, a także społeczności lokalnej i innych interesariuszy, aby chronić siedlisko tygrysa i zwalczać kłusownictwo. Obecnie wyzwaniem jest kontynuowanie tych wysiłków w celu długoterminowego przetrwania tygrysów – powiedział Man Bahadur Khadkam, dyrektor Wydziału Parków Narodowych i Ochrony Dzikiej Przyrody w Nepalu.

- Nepal był liderem w dążeniu do podwojenia liczby tygrysów w swoich własnych granicach i służy jako wzór ochrony tego gatunku dla całej Azji i świata – powiedział Leonardo DiCaprio, którego fundacja sfinansowała działania na rzecz ochrony nepalskich tygrysów.

Utrata siedlisk wylesianie, rozwój rolnictwa i konflikty z lokalną ludnością przyczyniły się do spadku liczby tygrysów w całej Azji, ale kłusownictwo i nielegalny handel nadal stanowią największe zagrożenie. Zapotrzebowanie na skórę tygrysa, kości i inne części ciała, napędzane jest przez tradycyjną medycynę ludową, w której są one wykorzystywane.

Przyrodnicy szacują, że na wolności żyje obecnie 3900 tygrysów – ta liczba obejmuje wszystkie podgatunki. A jeszcze na początku XX wieku tygrysów na wolności żyło około 100 tys. Badacze mają nadzieję, że skuteczna kontrola parków narodowych i przeciwdziałania kłusownictwu, dzięki którym zwiększyła się liczba tych kotów w Nepalu, będzie przykładem dla innych narodów.

Jak podaje Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody, tygrysy w ciągu ostatnich stu lat zniknęły z Jawy, Bali, południowo-zachodniej i środkowej Azji oraz z dużych obszarów południowo-wschodniej i wschodniej Azji. Obecnie tygrysy zamieszkują około 7 procent ich dawnego zasięgu. Ich populacje występują w Nepalu, Bangladeszu, Bhutanie, Indiach, Indonezji, Malezji, Rosji, Tajlandii i potencjalnie w Chinach i Myanmarze.

 

Źródło: The Independent, AFP, fot. CC BY-SA 2,5/ Wikimedia Commons/ S. Taheri