Dodano: 04 listopada 2022r.

Ponad pół miliona artykułów dostępnych w Bibliotece Nauki

W Bibliotece Nauki, największym polskim serwisie bezpłatnie udostępniającym publikacje naukowe, jest już dostępnych ponad pół miliona artykułów naukowych

Ponad pół miliona artykułów dostępnych w Bibliotece Nauki

 

To rezultat wieloletniej współpracy działającej w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego Platformy Otwartej Nauki z wydawnictwami naukowymi i bazami dziedzinowymi indeksującymi czasopisma naukowe. W Bibliotece Nauki (bibliotekanauki.pl) bezpłatnie udostępniane są pełne teksty artykułów naukowych oraz książek wraz z metadanymi. Publikacje można pobrać w formie plików PDF, bez konieczności zakładania konta czy instalowania dodatkowego oprogramowania. Ponad 40 proc. publikacji wydanych zostało na licencjach Creative Commons, które pozwalają na szerokie rozpowszechnianie i ponowne wykorzystanie artykułów. Podczas ostatniego roku całkowita liczba pobrań plików publikacji przekroczyła 6,5 mln.

- Biblioteka Nauki realizuje podstawowe założenia otwartej nauki w odniesieniu do czasopism i książek naukowych. Chodzi tu nie tylko o lepszą komunikację między badaczami i wzrost jakości ich pracy, lecz także o umożliwienie wykorzystania rezultatów tej pracy osobom i instytucjom spoza środowiska akademickiego. Przedsiębiorcy, specjaliści, nauczyciele, osoby z administracji państwowej i organizacji pozarządowych, obywatele poszukujący informacji i wiedzy – wszyscy oni uzyskują dzięki Bibliotece Nauki łatwy, szybki i wygodny dostęp do ogromnej liczby publikacji naukowych. Mamy nadzieję, że nasz serwis będzie coraz popularniejszy wśród tych grup – mówi Jakub Szprot, kierujący zespołem Platformy Otwartej Nauki działającym w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

- Serwis gromadzi w jednym miejscu ponad 1620 czasopism oraz 1240 książek, a udostępnia je zgodnie z międzynarodowymi standardami wymiany danych. Dzięki temu zasoby te są bardzo dobrze widoczne dla wyszukiwarek i innych serwisów, w tym specjalistycznych serwisów naukowych. Ma to bezpośrednie przełożenie na widoczność czasopisma, jego cytowalność, a w konsekwencji także na zainteresowanie czytelników i autorów publikacji – podkreśla Krzysztof Siewicz, koordynator Biblioteki Nauki.

 

Źródło: Platforma Otwartej Nauki